آشپزخانه اُپن
28
شهریور

آشپزخانه اُپن

در زمان چیدمان آشپزخانه با دو گزینه کلی آشپزخانه با پلان بسته و آشپزخانه با پلان باز رو به رو هستیم و به دلیل وجود ویژگی های بیشمار در آشپزخانه اُپن امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. با وجود آشپزخانه اپن حریمی بین نشیمن مرکزی و آشپزخانه وجود ندارد و در زمان پخت و پز به راحتی می توانید از آشپزخانه با سایر افراد خانه که در نشیمن هستند ارتباط بر قرار کنید و با وجود جزیره های بزرگ در آشپزخانه اپن موجب می شود تا کارایی آشپزخانه نسبت به قبل دو چندان شود و در بیش ر مواقع با کمک پیشخوان غذاخوری سینک و کابینت طراحی آن را تکمیل می کنند.

در آشپزخانه های اپن به دلیل فضای باز و گسترده به راحتی می توان یخچال های دو قلو و گاز دوبل را بدون نگرانی جای داد و به دلیل بزرگ بودن فضا می توان با طبقه بندی به کمک کابینت از شلوغی و درهم بودن آشپزخانه دور بود.

آشپزخانه اپن چیست؟

به آشپزخانه هایی که بدون دیوار طراحی شده اند و از بقیه اجرای خانه جدا نیستند آشپزخانه اپن گفته می شود. یک بخش از آشپزخانه اپن امکان دارد به اتاق نشیمن پذیرایی یا اتاق ناهار خوری و دیگر قسمت ها ادامه داشته باشد که یک اتاق زیبا در این زمان ایجاد می شود. در آشپزخانه های مدرن شاهد هستیم که یک پلان طبقه باز وجود دارد با کم ترین فاصله با اتاق نشیمن و آشپزخانه.

در زمان بازسازی خانه ها طراحی این نوع آشپزخانه بسیار کاربردی هستند و در خانه های امروزی ساخت آشپزخانه اپن به وضوح دیده می شود.

آشپزخانه اپن چیست؟آشنایی با چند مزیت مهم آشپزخانه اپن

با جود مزیت های بسیار عالی در آشپزخانه اپن شاهد هستیم که نظرات طراحان و صاحبان خانه به طرح آشپزخانه اپن جلب شده است.

  • استفاده بهینه از فضا :اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است با برداشتن دیوارهای آن می توانید به بزرگ تر به نظر رسیده فضای آشپزخانه کمک کنید. اگر از وجود جزیره در آشپزخانه لذت می برید می توانید در آشپزخانه های اپن از آن استفاده کنید از جزیره استفاده های بسیاری می کنند شما نیز می توانید آن را به یک محل مناسب برای غذا خوری یا سینک و… تبدیل کنید انتخاب موارد به سلیقه شما بستگی دارد.
  • نور طبیعی و جریان یافتن هوا: اگر از وجود نور طبیعی و هوای تازه در خانه لذت می برید می توانید از آشپزخانه باز کمک بگیرید تا نور طبیعی و هوای تازه را به دیگر اتاق ها منتقل کنید و از نور طبیعی و هوای تازه در کل خانه استفاده کنید.
  • نمای طراحی کلی: قسمتی از خانه که به گسترش نشیمن کمک می کند وجود آشپزخانه اپن است که قسمتی را برای طراحی و دیزاین در اختیار شما قرار می دهد که بتوانید به عنوان مکمل از ان استفاده کنید. از چراغ های آویز و لوستر های ساده و جذاب به عنوان چراغ های سقفی در فضای باز استفاده کنید.

آشنایی با چند مزیت مهم آشپزخانه اپنآشنا شدن با مزیت آشپزخانه اپن:

همان طور که می دانید آشپزخانه های اپن به دلیل داشتن مزایای زیاد نظر طراحان و صاحب خانه ها به خود جلب کرده است اما در کنار مزایا معایبی نیز وجود دارد که چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد

  • نیاز بیش تر به تمیز و مرتب کردن محیط: در خانه ای از آشپزخانه اپن استفاده شده است شلوغی و بهم ریختگی در آشپزخانه بیش تر به چشم می خورد و ممکن است شلوغی موجود در آشپزخانه سایر قسمت های خانه را نیز بهم ریخته نشان دهد. اگر نمی توانید همه روزه محیط آشپزخانه را از شلوغی دور کنید انتخاب آشپزخانه اپن هرگز برای شما مناسب نخواهد بود.
  • گزینه های انتخابی در طراحی تقویت می شوند: آشپزخانه باز به گونه ای طراحی شده است که تمامی اجزای موجود در خانه اعم از کابینت، چراغ و لوستر، لوازم خانگی و… قابل مشاهده است پس باید در زمان انتخاب هر یک از آن ها دقت بالایی داشته باشید. اگر به تنهایی نمی توانید مشکل را حل کنید بهتر است از یک طراح داخلی کمک بگیرید. همان طور که می دانید به دلیل باز بودن این آشپزخانه ها و جدا نبودن آن از سایر قسمت های خانه بهم ریختگی در آن نباید وجود داشته باشد. و اگر قصد دارید در هنگام کار در آشپزخانه حریم خصوصی رعایت شده باشد بهتر است از طرح آشپزخانه بسته برای طراحی آشپزخانه خود استفاده نمایید.
  • وجود فضای ذخیره سازی محدود: اگر در سایت ها درباره آشپزخانه اپن و بسته سرچ کنید می بینید که در آشپزخانه اپن کابینت کم تری به نسبت آشپزخانه بسته وجود دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که به وجود لوازم آشپزخانه به تعداد بالا علاقه دارید طراحی آشپزخانه اپن اصلا برای شما مناسب نخواهد بود.

آشنا شدن با مزیت آشپزخانه اپن:انتخاب کردن طرح اپن که در رده بهترین ها قرار دارند

انتخاب کردن طرح اپن به عوامل گوناگونی بستگی دارد که مهم ترین آن ها سبک کلی دکوراسیون خانه سلیقه شما و از همه مهم تر بودجه و هزینه ایست که قرار است صرف طراحی آن کنید.

اگر قصد دارید هزینه کمی را بپردازید و یا به طرح ساده علاقه دارید بهتر است سبک مدرن را مد نظر داشته باشید چرا که سادگی مهم ترین اصل در سبک مدرن می باشد.

در ادامه شما را با برخی از نکات کلیدی که به زیبا تر شدن اپن کمک می کند اشاره خواهیم کرد:

آویز و لوستر مناسب آشپزخانه

برای جذاب تر کردن آشپزخانه بهتر است از نورپردازی با لوستر و آویز کمک بگیرید که در بازار امروزه لوستر ها در طرح ها و اندازه ها با قیمت های مختلف وجود دارند. لوستر ها را می توان به نسبت طول سقف تنظیم کرد و همچنین برخی از آن ها قابلیت تنظیم نور را نیز دارند.

رابیتس بندی اپن آشپزخانه

رابیتس بندی آشپزخانه یعنی به کار بردن شبکه های فلزی رابیتس در ساخت سازه ها که از ان برای ایجاد تنوع در ظاهر کار و نورپردازی در سقف یا اپن استفاده می کنند که به کار بردن این سبک به سلیقه شما بستگی دارد.

انواع اپن آشپزخانه

اپن آشپزخانه دارای طرح و مدل متنوعی است که پر کاربرد ترین متریال آن ام دی اف گچ و کناف می باشد. از گچ بری در اپن دیگر مثل قبل استفاده نمی کنند اما اپن های امروزی را از  کناف و ام دی اف می سازند. در هنگام طراحی اپن با کمک mdf باید چوب را به گونه ای انتخاب کنید که با کابینت آشپزخانه همخوانی داشته باشد و همچنین می توانید رنگ آن را متناسب با رنگ تم خانه انتخاب کنید.

اگر به مجموعه هالی سارن سر بزنید با نمونه آشپزخانه ها به سبک مدرن و کلاسیک بیش تر آشنا خواهید شد در سایت ما از جزیره اپن و… نمونه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا انتخاب عالی داشته باشید. همچنین در هالی سارن مشاوران و طراحان زیادی هستند که به صورت رایگان در رابطه با طراحی آشپزخانه به شما کمک می کنند.