رنگهای زنده

هر رنگ در طیف را می‌توان به عنوان رنگ زنده یا خنثی طبقه‌بندی کرد، به این معنی که دارای دمای بصری است. اما آنها همچنین می‌توانند دمای فیزیکی ایجاد کنند که به ما احساس گرما یا خنکی بدهد. رنگ‌ها همچنین می توانند بر احساسات ما تأثیر بگذارند، آنها می‌توانند آرام بخش یا محرک باشند.

رنگ‌ها می توانند خاطرات خاصی را تحریک کنند یا بر خلق و خوی تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، وقتی به تعطیلات کنار دریا فکر می‌کنید، چه رنگ‌هایی به ذهن‌تان می رسد؟ رنگ‌ها همچنین می‌توانند استرس را پس از یک روز کاری سخت از بین ببرند یا به شما کمک کنند به آرامی بخوابید. بسیاری از مردم معنی یا تاثیر رنگ های خنثی یا زنده را در خانه خود درک نمی‌کنند و بنابراین فقط از رنگ‌های سفید یا بژ استفاده می‌کنند که رنگ های خنثی هستند.

رنگ‌های زنده همچنین می‌توانند حس روشنایی و کنتراست را ایجاد کنند. بنابراین یک پالت رنگ زنده مهم است.

رنگ‌های زنده چه رنگ‌هایی هستند؟

در چرخه رنگ، رنگ‌های زنده شامل نارنجی، قرمز و زرد و همچنین سایه‌ها و تن‌های مختلف بین آن‌ها هستند. این رنگ‌ها را می‌توان با عناصری مانند آتش، خورشید و گرما همراه کرد و به آنها رنگ های گرم زنده می گویند زیرا احساس گرما و زندگی را بر می‌انگیزند. در کنار این رنگ‌ها، می‌توانید رنگ های خنثی و سرد  مانند بنفش، آبی و سبز را نیز در چرخه رنگ پیدا کنید. در زیر سه مورد از مهم‌ترین رنگ‌های زنده را بررسی خواهیم کرد.

رنگ‌های زنده چه رنگ‌هایی هستند-hollysaren.com
رنگهای زنده

رنگ زرد

زرد رنگی است که می‌تواند توجه شما را جلب کند و همچنین برای تنظیم هایلایت و روشن کردن رنگ‌های دیگر استفاده می شود. در بین همه رنگ‌ها، زرد رنگی است که چشمان شما بیشتر به آن حساس هستند. زرد همچنین رنگی است که می‌تواند مغز شما را تحریک کرده و فعالیت مغز شما را افزایش دهد. این رنگ  جذابیت خاصی دارد و رنگی عالی برای افزایش تمرکز است. رنگ زرد به شما اجازه می‌دهد تا روی کار خود تمرکز کنید و حافظه را تحریک می‌کند.

زرد  رنگی است که به هم متصل است و با سرگرمی، شادی و لذت ارتباط دارد. رنگ زنده زرد تاثیر مثبتی بر روی کودکان حدود 7 سال دارد، به ویژه کودکانی که از مشکلات تنفسی مانند آسم رنج می‌برند. مطالعات در یک مدرسه ابتدایی نشان داد که رنگ زرد به شدت با صداقت مرتبط است.

زرد روشن‌ترین و درخشان‌ترین رنگ در بین تمام رنگ‌ها است و اگر به‌طور زیاد از آن استفاده شود، می‌تواند باعث ایجاد احساس گیجی و همچنین عصبی شدن چشم‌ها شود. در دنیای بیرون، زرد و سیاه به عنوان یک اعلامیه یا هشدار استفاده می‌شود.

قرمز

رنگ قرمز رنگ بسیار غالبی است و به دلیل جلب توجه نشانه هشدار است. اشیایی که به رنگ قرمزکنید‌آمیزی شده‌اند، نزدیک‌تر از اشیایی که با رنگ‌های دیگر رنگ‌آمیزی شده‌اند به نظر می‌رسند. قرمز احساس شادی و هیجان را برمی‌انگیزد. همچنین ضربان قلب و فشار خون و همچنین حس بویایی را افزایش می‌دهد .

اثر عاطفی رنگ قرمز قوی‌تر از همه رنگ‌ها است و احساس هیجان را بر‌می‌اگیزاند. قرمز رنگ مرتبط با خشم، عشق و درد است. این  ارتباط نزدیکی با ورزش دارد زیرا با احساس قدرت و هیجان همراه است.

 

از آنجایی که قرمز رنگی پرانرژی است و الهام‌بخش عمل است، می‌تواند به افراد انگیزه دهد تا دست به اقدام بزنند و احساسات را آشکار کنند. با وجود تمام جنبه‌های انرژی و انگیزه اش، استفاده بیش از حد می‌تواند باعث ناراحتی، بی‌حالی و عصبانیت شود. به همین دلیل رنگ مناسبی برای دیوار کلاس نیست.

نارنجی

رنگ نارنجی یک رنگ سرگرم کننده است و می تواند اشتهای شما را تحریک کند. نارنجی رنگی است که به طور موثری شما را تقویت و انرژی می‌دهد و روحیه شما را بالا نگه می‌دارد و به شما چشم اندازی خوش بینانه می‌دهد. نارنجی می‌تواند بر حافظه شما تأثیر مثبت بگذارد و به شما کمک می‌کند انتقادی فکر کنید.

رنگ نارنجی برای کودکان 5 تا 8 ساله ترجیح داده می‌شود و روی کودکانی که مشکل اجتماعی دارند تاثیر زیادی دارد و در کودکان درون‌گرا نیز موثر است. نارنجی رنگ قدرتمندی است که با موفقیت توسط بسیاری از هنرمندان مشهور مانند ون گوگ استفاده شده است.

استفاده از رنگ‌های زنده در هنر

آیا همه رنگ‌های نارنجی، قرمز یا زرد زنده و گرم هستند یا همه رنگ‌های آبی، بنفش یا سبز خنثی و سرد هستند؟ جنبه‌های زیادی به دمای رنگ مربوط می‌شود. این بدان معنی است که قرمزهای زنده، اما قرمزهای سرد نیز وجود دارد. به همین ترتیب، سایه‌های آبی سرد هستند، اما سایه‌های زنده‌تر آبی نیز وجود دارد. می‌توانید آبی سرد را با قرمز گرم مخلوط کنید تا آبی زنده ایجاد کنید.

به همین ترتیب، می‌توانید یک زرد زنده را با یک سبز سرد مخلوط کنید تا زرد سرد به دست آید. تعیین دمای یک رنگ به تنهایی غیرممکن است، باید بتوانید آن را با رنگ دیگر مقایسه کنید. به عنوان مثال، یک رنگ زرد زمانی که در کنار زرد زنده قرار می گیرد، می‌تواند خنثی تلقی شود.

استفاده از رنگ‌های زنده در هنر-hollysaren.com
رنگهای زنده

دمای رنگ در هنر چقدر اهمیت دارد؟

دمای رنگ برای هر اثر هنری بسیار مهم است زیرا می‌تواند تصویر شما را گرم یا خنک کند. با کنترل دمای رنگ، می‌توانید به اثرات زیر در هنر خود دست یابید:

شما می‌توانید حال و هوای خاصی را منتقل کنید یا ایجاد کنید‌.

می‌توانید به اشیا در تصویر خود پرسپکتیو و مقیاس بدهید.

در صحنه‌های منظره، می‌توانید عمق را نشان دهید.

شما می‌توانید آگاهی از نور یا نور خورشید را در رنگ‌های خود بگنجانید.

دمای رنگ می‌تواند توهم فضا ایجاد کند.

دمای رنگ در هنر چقدر اهمیت دارد؟-hollysaren.com
رنگهای زنده

دمای رنگ نقش مهمی در ایجاد توهم فضا دارد. رنگ‌های گرم این تصور را ایجاد می‌کنند که جسم را به جلو می‌برند، در حالی که رنگ‌های خنثی  در فضا عقب می‌نشینند. رنگ‌های زنده توهم انبساط دارند در حالی که رنگ‌های خنثی تمایل به انقباض دارند. بنابراین می‌توانید قسمت‌های خاصی از تصویر خود را که خیلی کوچک به نظر می‌رسد و مناطق سرد که خیلی بزرگ به نظر می‌رسند گرم کنید.