بازسازی آشپزخانه -hollysaren.com

بازسازی آشپزخانه

اغلب زمانی که در حیطه بازسازی یک ساختمان سخن به میان می‌آید؛ عمده تمرکزمان را بر قسمت پذیرایی یا اتاق نشیمن قرار خواهیم داد، چرا که علاوه بر فضایی برای تشکیل جمع‌های خانوادگی و برخورد چشمی مهمان بلافاصله بعد از ورود؛ به عنوان مرکزیت ساختمان یا فضای اصلی شناخته می‌شود. زمانی که در باب بازسازی و یا سبک اجرایی طراحی داخلی در یک ساختمان سخن به میان می‌آوریم؛ نمیتوانیم اختصاصا در باب یک قسمت خاص صحبت کنیم. چرا که؛ حتی سرویس‌های بهداشتی نیز هدف اشاره ما قرار خواهند گرفت. اما آشپزخانه به عنوان قلب یک خانه، اگر در بازسازی و یا اجرای طراحی داخلی اهمیت بیشتری از سالن پذیرایی یک منزل نداشته باشد، مطمئنا کمتر هم ندارد. تا جایی که شما این روند را تنها برای آشپزخانه اجرایی خواهد نمود به این منظور که با بازسازی آشپزخانه علاوه بر تغییرات عمده‌ای در یکی از بخش‌های مهم خانه با هدف زیبایی و استفاده کاربردی؛ موفق خواهید شد قسمت عمده‌ای از فضای داخلی را تحت تاثیر قرار بدهید بویژه در حال حاضر که آپارتمان ها در متراژ‌های پایین طراحی می‌گردند و طراحی یا چیدمان اغلب فضا‌ها بر یکدیگر تاثیر گذارند.

 

بازسازی آشپزخانه

همان‌طور که اشاره نمودیم؛ از فضای آشپزخانه به عنوان قلب یک ساختمان نام خواهیم برد چرا که بیشتر اوقات افراد خانواده در زمان حضورشان در منزل و نیز تعاملاتشان در آشپزخانه صورت می‌گیرد. لازم بذکر است که بازسازی آشپزخانه بر اساس تصمیمات معمار داخلی به واسطه روش‌های گوناگون و البته مراحل متعددی اجرایی می‌گردند. البته ناگفته نماند که تمامی این موارد وابسته به علایق ‌کارفرما،درخواست‌های او و نیز متناسب با بودجه اختصاص داده شده اجرایی می‌گردند که عبارت هستند از تعویض رنگ و جنسیت کابینت ها، تغییر کاشی بین کابینتی، تغییر کف‌پوش‌ها، تعویض دیوارپوش‌ها، تعمیرات سقف و نیز تعمیرات تاسیسات آشپزخانه که اگر با هدف زیباسازی و اجرای سبکی به روز تر و البته استفاده کاربردی از فضای در دسترس صورت می‌پذیرد.

بیشتر بخوانیم  عایق کاری محیط در بازسازی

برآورد هزینه بازسازی آشپزخانه

البته که جهت برآورد هزینه‌های بازسازی آشپزخانه ابعاد متعددی به نوبه خود، ایفای نقش می‌کنند‌. به این صورت که اجرای هر المان اضافه تری می تواند با افزایش چشمگیر هزینه روبرو شود‌. به همین سبب بهتر است در بازسازی آشپزخانه های قدیمی از اجرای برخی موارد غیر ضروری همچون تعویض شیرآلات در صورت سالم بودن یا نورپردازی تنها با هدف زیبا‌سازی خودداری نماییم. بدون تعارف بگوییم که شاید اولین و مهمترین چالشی که در زمان بازسازی آشپزخانه با آن روبرو می‌گردیم هزینه کلی این روند است. به همین سبب منطقی تر است که قبل از زدن استارت کار هزینه مرتبط به هر مورد را به طور تقریبی بدست آوریم، البته با توجه به نوسانات بازار این مقدار را بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر را در نظر خواهیم گرفت که صورت تناسب آن با بودجه اختصاص یافته، روند بازسازی را آغاز نمایید. از اساسی ترین فاکتورها به منظور برآورد هزینه به موارد زیر اشاره خواهیم داشت:

  • مشخص نمودن متراژ آشپزخانه
  • نوع و درجه کیفیت مصالح و مواد مصرفی در پروسه بازسازی آشپزخانه
  • برنامه ریزی برای ایجاد تغییرات اساسی در تاسیسات برقی یا لوله کشی ساختمان به سبب نقص و با فرسودگی دربازسازی آشپزخانه
  • تعویض کامل یا ترمیم کابینت ها

 

 

برآورد هزینه بازسازی آشپزخانه-hollysaren.comسبک‌های اجرایی در پروسه بازسازی آشپزخانه‌های قدیمی

حال که سبک قدیمی و نیز فرسودگی متریالی که در آشپزخانه ها استفاده شده؛ یعنی از کابینت‌ها و قفسه‌ها گرفته تا کف پوش‌ها و شیرآلات، آشپزخانه منزلتان را برایتان به فضایی کسل کننده تبدیل کرده است که در آن هیچ خبری از القای کوچکترین حس مطلوب و مثبتی نمی‌باشد. وقت آن است که با زدن استارت پروسه بازسازی در این فضا با هدف اجرای سبک مدرن یا کلاسیک جریان متفاوت یا مثبت دیگری را در فضا به اجرا در آوریم. توجه داشته باشید که متریال یا مصالح مصرفی و حتی طیف رنگی قالب در سبک‌ها با یکدیگر متفاوت هستند؛ به این صورت مطمئنا در تفاوت برآورد هزینه نیز تاثیر گذارند. ناگفته نماند که برای اجرای هر سبکی نیاز نیست دست به تخریب بزنید یا کلیت را تغییر بدهید. چرا که با ایجاد تغییرات محدودتری چون تعویض درب کابینت‌ها و تعمیر قسمت قفسه‌ها، رنگ آمیزی دیوارها و استفاده از دیوارپوش‌ها تا قسم عمده و با صرفه هزینه کمتری موفق به حذف آشپزخانه قدیمی و به تصویر کشیدن سبک مدنظرتان خواهید شد.

بیشتر بخوانیم  بازسازی ساختمان قدیمی

انواع پلان در بازسازی آشپزخانه‌های قدیمی

اجرای هر پلان در پروسه بازسازی آشپزخانه وابسته به متراژ فضا امکان پذیر خواهد بود. به این صورت که اجرای هر پلان در قالب هر سبکی با روش‌های گوناگونی صورت می پذیرد. در ابتدای مسیر باید سبک مدنظرتان و ابعاد فضای در دسترستان را معین و نسبت به آن پلان را انتخاب و اجرا نمایید.

  • پلان آشپزخانه جزیره‌ای

پلان آشپزخانه جزیره‌ای-hollysaren.comبه جرات می‌توانیم بگوییم که این گزینه در میان سایر پیشنهادهای اجرایی پلان از محبوب‌ترین ها محسوب می‌گردد. اما پیاده سازی آن وابسته با دارای بودن متراژ بالا در آشپزخانه است. چرا که در این روش کانال در وسط قرار می‌گیرد و فضای اطراف از همه جهات به یک میزان باز است.

 

 

  • اجرای پلان U شکل

اجرای پلان U شکل-hollysaren.comدر بازسازی آشپزخانه و اجرای پلان U شکل نحوه چیدمان کابینت ها در قالبی U شکل و در کناره های دیوارها است و در ضلع دیگر در قالبی باز آشپزخانه کانتر و کابینت قرار نمی‌گیرد.

 

  • اجرای پلان G شکل

اجرای پلان G شکل-hollysaren.comاین نوع پلان از روش‌های قدیمی محسوب می‌گردد و دارای تفاوت جزئی با پلان U شکل است. چرا که در این روش کانتر آشپزخانه در ضلع باز آشپزخانه قرار خواهد گرفت.

 

 

  • اجرای پلان دیواری L شکل

اجرای پلان دیواری L شکل-hollysaren.comاین نوع پلان که آشپزخانه دیواری به حساب می‌آید، در واحدهای مسکونی با متراژ کمتر و نیز آشپزخانه‌هایی با فضا و عرض محدود‌تر، مناسب است. در این روش شاهد چیدمان آشپزخانه و کابینت ها در قالبی L شکل در دیوار‌ها خواهیم بود. سبک اجرایی در این روش در فضای کلی خانه به ویژه اتاق نشیمن تاثیر گذار است چرا که فضای آشپزخانه با فضای نشیمن ترکیب می‌شوند.

  • بازسازی آشپزخانه با پلان بسته

مطمئنا همه ما در دوران کودکی شاهد آشپزخانه هایی با پلان بسته در منزلمان بوده‌ایم. شرایطی که استفاده آن در متراز پایین خانه‌های امروزی غیرممکن است. البته در برخی واحدهای مسکونی با دارا بودن فضای کافی برای آشپزخانه؛ علاوه بر آشپزخانه باز که آشپزخانه سرد نام می‌گیرد، در قسمت پشت آن یک آشپزخانه با فضایی کمتر و پلان بسته طراحی می‌گردد که به سبب انجام پروسه پخت‌ و پز در آن‌جا نام آشپزخانه گرم را به خود می‌گیرد.

بیشتر بخوانیم  تفاوت بازسازی و بهسازی
برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *