۲۴
شهریور

کابینت آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه‌ای است و حتی از آن به‌عنوان قلب خانه یاد می‌شود. داشتن یک آشپزخانه ایده‌آل و راحت برای خانم‌ها اهمیت بسیاری زیادی دارد و معمولاً هنگام انتخاب خانه به آشپزخانه آن توجه بسیار زیادی خواهد شد. یکی از اجزای کاربردی و پرمصرف هر آشپزخانه‌ای نیز کابینت آن است که امروزه در انواع مدل‌ها، رنگ‌ها و جنس‌ها نیز ساخته می‌شود. اگر شما هم قصد ساخت یا بازسازی ساختمان مسکونی خود را دارید و به‌دنبال ایده‌های نو و خلاقانه‌ای برای طراحی کابینت آشپزخانه آن هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.
ایده طراحی کابینت آشپزخانه-وب سایت هالی سارن

چند ایده برای طراحی کابینت

طراحی کابینت آشپزخانه یک کار بسیار مهم و تخصصی بوده و دارای تنوع و سبک‌های بسیار زیاد و مختلفی می‌باشد. برای این‌کار ابتدا باید به نکاتی همچون: رنگ، میزان فضا، سبک، جنس، همخوانی با سایر وسایل و بخش‌های محیط و… توجه شود. به‌طور کلی معیارهای طراحی کابینت متفاوت است اما یکی از این معیارها توجه به میزان فضای موجود خواهد بود. در زیر دو ایده طراحی کابینت با توجه به فضا ذکر شده‌است.

1.    طراحی کابینت آشپزخانه کوچک:

میزان فضای در دسترس یکی از مهم‌ترین عوامل طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد و معمولاً اولین نکته‌ای که طراحان به آن توجه می‌کنند، همین عامل است. به‌طور مثال: آشپزخانه‌هایی که دارای فضای محدودتری هستند، کابینت اپن دار گزینه بسیار مناسبی برای آن‌ها خواهد بود. یکی از نکاتی که در طراحی کابینت برای آشپزخانه کوچک بسیار مهم است، رنگ کابینت‌ها می‌باشد. کابینت‌هایی که دارای رنگ روشن‌تری مانند سفید، شیری، کرم و… هستند، تاثیر زیادی در بزرگ‌تر و دلبازتر نشان دادن آشپزخانه دارند. برای ایجاد تنوع بیشتر می‌توان از ترکیب رنگ‌ها استفاده کرد؛ مثلا از رنگ سفید با رنگ چوب به‌طور ترکیبی استفاده کرد.

یکی دیگر از ایده‌های کابینت برای آشپزخانه‌های کوچک استفاده از کابینت‌های خطی می‌باشد. طراحی این سبک از کابینت‌ها به‌گونه‌ای است که در آن فقط قسمتی مشخص از محیط را در نظر می‌گیرند و متناسب با آن اقدام به ساخت می‌کنند و در نهایت تمام کابینت‌ها در یک طول و به‌شکل خطی خواهند بود.
چند ایده برای طراحی کابینت-وب سایت هالی سارن2.    طراحی کابینت آشپزخانه بزرگ:
یکی دیگر از ایده‌های طراحی کابینت آشپزخانه براساس فضای بزرگ‌ است که در این نوع از طراحی تصمیم‌گیری بسیار راحت‌تر خواهد بود. فضای بزرگ‌تر قابلیت انتخاب هر مدلی که دوست داشته‌باشید، دارد. آشپزخانه‌هایی که دارای فضای کافی هستند، طراحی کابینت نیز برای آن‌ها آسان‌تر بوده و هر مدل یا سبکی که بخواهید، قابل اجرا خواهد بود. مثلا استفاده از جزیره‌های بزرگ که زیبایی بسیار زیادی نیز دارند، به‌کار بردن رنگ‌های تیره و روشن به‌طور مجزا یا مختلط، استفاده از کابینت‌های تمام چوب و… همه و همه امکان‌پذیر می‌باشد و این مزیت آشپزخانه بزرگ نسبت به آشپزخانه کوچک است؛ تنها مسئله‌ای که وجود دارد، سلیقه شماست.

نکات طراحی کابینت آشپزخانه

ایده های بسیار زیاد و متنوعی برای بازسازی ساختمان و مخصوصا انواع کابینت‌ها وجود دارد اما این‌کار باید با توجه به یک‌سری نکاتی انجام شود. برای ایده‌پردازی و طراحی کابینت آشپزخانه باید به نکات زیر توجه کنید:

  • انتخاب رنگ؛ از مهم‌ترین نکاتی که برای طراحی کابینت‌ها وجود دارد، انتخاب رنگ مناسب است. این عامل تا حد زیادی به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد اما بهتر است با توجه به فضای موجود باشد. مثلا استفاده از رنگ‌های تیره باعث کوچک‌تر نشان‌دادن فضای آشپزخانه می‌شود و برای آشپزخانه‌هایی که فضای کمی دارند، مناسب نخواهد بود.
  • توجه به نور و روشنایی؛ یکی دیگر از نکاتی که بهتر است هنگام طراحی کابینت‌ها به آن توجه شود، درنظر گرفتن میزان نور و روشنایی آشپزخانه است. به‌طور مثال: در فضاهایی که دارای نور کمتری هستند، فاصله کانتر و کابینت‌های ردیف بالا باید بیشتر باشد تا باعث تاریک‌تر شدن محیط نشود.
  • نکات طراحی کابینت آشپزخانه-وب سایت هالی سارنانتخاب جنس چوب؛ این عامل یکی دیگر از نکات مهم طراحی کابینت‌ها محسوب می‌شود. به‌طور مثال: استفاده از جنس هایی مانند های گلاس High gloss به‌دلیل روکش شفاف و براقی که دارد، باعث روشن شدن و در نتیجه بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه خواهد شد و برای فضای کوچک بسیار مناسب است.
  • توجه به ارتفاع سقف؛ معمولا فضاهایی که دارای سقف کوتاه‌تری هستند، بسیار دلگیرتر خواهند بود. برای جلوگیری از دلگیرتر شدن آشپزخانه‌هایی که سقف کوتاهی دارند، درنظر داشتن ارتفاع سقف و طراحی متناسب کابینت‌ها با توجه به آن بسیار ضروری می‌باشد. مثلا استفاده از کابینت‌های بلندتر و چسبیده به سقف کمک بسیار زیادی به بلندتر نشان دادن سقف خواهد کرد.

سخن نهایی

امروزه با پیشرفت مد و صنعت‌های مختلف عملیات‌ها و امور مختلف به‌گونه‌ای کاملاً متفاوت و پیشرفته‌تر نسبت به گذشته انجام می‌شود. یکی از این صنعت‌ها کابینت‌سازی بوده که دارای اصول و اهمیت بسیار زیادی در طراحی و اجرا می‌باشد. علت اهمیت این موضوع نیز آن است که دارای کاربرد بالایی باشد و طی استفاده در سال‌های طولانی دچار آسیب و ایجاد هزینه اضافه‌تر نشود. در این مقاله نیز درباره ایده‌ها و نکات طراحی کابینت‌های آشپزخانه مطالب مفیدی بیان شد.

مجموعه هالی سارن یک مجموعه بسیار بزرگ در زمینه ارائه خدمات مختلفی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی از جمله طراحی کابینت‌ها بوده و طبق به‌روزترین معیارهای روز جهان فعالیت می‌کند. این مجموعه در زمینه‌هایی همچون: دکوراسیون داخلی، طراحی داخلی و حتی بازسازی ساختمان مشغول است و دارای کارخانه و کارکنان کاملا مجربی می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید برای تهیه محصولات و خدمات مورد نظر خود با بالاترین کیفیت و قیمت بسیار مناسب با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

1-برای طراحی آشپزخانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟  برای این‌کار ابتدا باید به نکاتی همچون: رنگ، میزان فضا، سبک، جنس، همخوانی با سایر وسایل و بخش‌های محیط و… توجه شود. به‌طور کلی معیارهای طراحی کابینت متفاوت است اما یکی از این معیارها توجه به میزان فضای موجود خواهد بود.

2- یکی از مهم‌ترین عوامل طراحی کابینت آشپزخانه چیست؟ میزان فضای در دسترس یکی از مهم‌ترین عوامل طراحی کابینت آشپزخانه می‌باشد و معمولاً اولین نکته‌ای که طراحان به آن توجه می‌کنند، همین عامل است.

3-توجه به نور و روشنایی چه نقشی در طراحی کابینت دارد؟ یکی دیگر از نکاتی که بهتر است هنگام طراحی کابینت‌ها به آن توجه شود، درنظر گرفتن میزان نور و روشنایی آشپزخانه است. به‌طور مثال: در فضاهایی که دارای نور کمتری هستند، فاصله کانتر و کابینت‌های ردیف بالا باید بیشتر باشد تا باعث تاریک‌تر شدن محیط نشود.