دکوراسیون سنتی
27
اردیبهشت

دکوراسیون سنتی

قبل از شروع هر کاری برای طراحی داخلی ساختمان باید در مورد سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی اطلاعات کافی داشته باشید. همانطورکه می‌دانید امروزه سبک‌های‌مختلفی برای دکوراسیون‌داخلی معرفی شده‌است که هرکدام از این سبک‌ها ویژگی‌های‌خاص خودرا دارند. شما با شناخت سبک‌ها و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها به راحتی می‌توانید سبکی که به آن علاقه‌مند هستید را انتخاب کنید.یکی از سبک‌های رایج برای دکوراسیون داخلی، سبک سنتی می‌باشد. دکوراسیون سنتی به گونه‌ای است که شما برای طراحی دکور و چیدمان وسایل از طراحی‌ها و چیدمان‌های قدیمی استفاده می‌کنید، سبک سنتی در واقع یک نوستالوژی است. ما در این مطالب شما را با سبک سنتی و ویژگی‌های آن آشنا می‌کنیم.

چرا برای طراحی دکوراسیون از سبک سنتی استفاده کنیم؟

همانطورکه گفته‌شد امروزه سبک‌های مختلفی وجود دارداما انتخاب سبک‌سنتی به‌چند دلیل است. دراین سبک شما بیشتر به دوران کودکی و همچنین طبیعت نزدیک هستید، در سبک‌سنتی آرامش بیشتری بر فضا حاکم می‌شود.

به دلیل این که در این سبک از رنگ‌های‌شاد استفاده شده است، یک فضای گرم و صمیمی ایجاد می‌شود. به کار بردن وسایل قدیمی و عتیقه موجب می‌شود تا بهای دکوراسیون شما بالا رود.

از دکوراسیون سنتی برای چه بخش‌های می‌توان استفاده کرد؟

سبک سنتی را می‌توان برای قسمت‌های مختلف منزل از جمله پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب و غیره به کار برد. شما می‌توانید تمام قسمت‌های منزل را با اصول سبک سنتی طراحی کنیدویا درصورت تمایل می‌توانید تنها یک قسمت خانه نظیر پذیرایی راباسبک سنتی دیزاین کنید.

دکوراسیون داخلی سنتی

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک سنتی را می‌توان جزء محبوب‌ترین سبک‌ها به شمار آورد. امروزه معمولا بیشتر افراد اصول مربوط به این سبک را نادیده می‌گیرند. برای طراحی داخلی به سبک سنتی شما می‌توانید محیط منزل خود را با توسط الگوهای رسمی و غیررسمی طراحی کنید.

در دکوراسیون سنتی ازمنحنی‌ها و طرح‌های بسیار خاصی استفاده می‌شود. استفاده‌از درهای لعاب‌دار، شیشه‌های رنگی، کف پوش‎های چوبی و کاشی‌های رنگی می‌توان به فضا زیبایی خاصی می‌بخشد. با به‌کار بردن معماری‌داخلی‌سنتی شما می‌توانید از وسایل دکوری و تزئینی بسیاری استفاده کنید و با کمک این وسایل دکوری زیبایی دو چندانی به‌فضا اضافه کنید.

اصول و هنجارهای معماری داخلی سنتی

هر سبک از دکوراسیون داخلی دارای اصول خاص خود می‌باشد که برای طراحی باید طبق این اصول پیش روید، در ادامه ما چندین اصول مهم سبک سنتی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

وجود مطابقت در دکوراسیون سنتی

سبک‌سنتی براساس اصول خاصی طراحی شده‌است، شما باید تمام‌قوانین این سبک را رعایت کنید تابتوانید یک دکوراسیون‌جذاب‌سنتی داشته باشید، اصلی‌ترین اصل این سبک وجود مطابقت بین بخش‌های مختلف منزل می‌باشد.

شما باید این اصل را برای تجهیزات اتاق غذا خوری سنتی، اتاق خواب و اتاق پذیرایی راعایت کنید. برای مثال باید وسایل و پارچه‌هایی که به کار می‌رود از نظر تم و رنگ با هم مطابقت داشته باشند.

از دکوراسیون سنتی برای چه بخش‌های می‌توان استفاده کرد؟وجود تقارن در دکوراسیون به سبک سنتی

سبک سنتی مانند سبک مینیمال سعی کرده تا الگوی یکسانی و تقارن را به عنوان پایه و اساس خود در نظر بگیرد البته دقیقا به شکل سبک مینیمال نیست. در دکوراسیون سنتی طراحی باید به این شکل باشد که تمامی وسایل باید به صورت جفت بوده و رو به روی هم قرار بگیرند. جالب است بدانید وجود تقارن در این سبک موجب می‌شود تا فضا متعادل به نظر برسد همچنین وجود تقارن حس خوبی را به شما انتقال خواهد داد. در این سبک باید برای خرید و انتخاب تجهیزات حساسیت به خرج داده و وقت کافی بگذارید.

پنجره‌های بزرگ در طراحی سبک سنتی

یکی از ویژگی‌هایی که طراحان بسیار به آن توجه می‌کنند، قرار دادن پنجره‌های بزرگ در فضای منزل است. طراحان سبک سنتی عقیده دارند که در این سبک باید از تجهیزات ساده و ابتدایی استفاده شود.

با وجود پنجره‌های بزرگ نور طبیعی فضای منزل شما را دلبازتر و دلنشین‌تر می‌کند. همچنین می‌توان از ترکیب پنجره‌های بزرگ و پنجره‌های کوچک استفاده کرد تا تمام فضای خانه ارامش خاصی حاکم شود و حس خوبی به شما منتقل شود.

نظم در معماری داخلی سنتی

در تمامی سبک‌ها یکی‌از مواری‌که از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد، وجود نظم است. این‌سبک نیز نظم حرف اول‌را می‌زندو اهمیت زیادی دارد.

در دکوراسیون سنتی تمامی تجهیزات باید در جای مشخص قرار گیرند و چیدمان آن‌ها باید بر اساس اصول خاصی باشد. می‌توان گفت سبک سنتی کی از نمونه‌های سبک منظم می‌باشد.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به نظم استایل خود اهمیت زیادی می‌دهند، بهتر است از این سبک برای دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. از شاخص‌ترین نشانه‌های این سبک می‌توان به تعادل، نظم و فاصله اصولی اشاره کرد.

به عبارت دیگر بی نظمی هیچ شباهتی به سبک سنتی ندارد، تمامی تجهیزات از جمله مبلمان‌ها، وسایل تزئینی، نقش‌ها و حکاکی‌ها به صورت کامل مشخصی جایگذاری می‌شوند. هر وسیله‌ای محدوده خاص خود را داشته و باید این تجهیزات با فاصله مشخصی از هم قرار بگیرند.

دکوراسیون سنتی ایرانی با استفاده از متریال‌های طبیعی

برای کامل کردن سبک سنتی طراحان از وسایل و تجهیزاتی که قیمت پایینی دارند، استفاده نمی‌کنند. تمام‌وسایلی به کار رفته در این سبک، طبیعی و اصیل می‌باشند. به همین دلیل در طراحی با سبک سنتی شما شاهد استفاده از وسایل قدیمی و عتیقه هستید.

در سبک‌سنتی برای زیبا ساختن‌دیوارها و ستون‌ها از گچ‌بری‌های قدیمی و سنتی استفاده می‌شود، همچنین متریال‌های چوبی زیادی نیز به کار می‌برند. از دیگر ویژگی‌های خاص سبک سنتی این است که در این سبک از سنگ‌های گران قیمت و زیبا استفاده می‌شود و برای کف پوش‌های محیط‌مختلف منزل مانند پذیرایی و غیره سنگ‌مرمر را به کار می‌برند.ساخت و ایجاد نقطه‌کانونی در دکوراسیون به سبک سنتی

نقطه کانونی یا نقطه مرکزی در واقع محلی است که شما با وارد شدن به آن محیط نگاه‌تان به آن سمت جلب می‌شود. این نقطه ازنظرطراحان در واقع نقطه‌ی تاکید درنظر گرفته‌می‌شود. بنابراین بسیار مهم است‌که شما یک‌نقطه مرکزی‌درست و اصولی داشته باشید.

شما با استفاده از نقطه مرکزی می‌توانید دکوارسیون خود را بر اساس آن طراحی کنید و به دکوراسیون خود شخصیت ببخشید. بهتر است بدانید نقطه مرکزی جایی است که مهمان هنگام ورود به منزل شما بیشتر آن فضا را می‌بیند بنابراین باید وسایل اساسی  و مهم خود را در آن محل قرار دهید تا کاملا در معرض دید باشند. به عنوان مثال تجهیزاتی مانند شومینه، آیینه دکوری بزرگ، پیانو یا یک اثر هنری جذاب برای نقطه مرکزی مناسب هستند.

دکوراسیون دیوار خانه سنتی با استفاده از تابلوهای کلاسیک

تابلوهای کلاسیک یکی از تجهیزاتی است که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. برای انتخاب تابلوهای کلاسیک سعی کنید از تابلوهایی استفاده کنیدکه درآن رنگ‌های پر رنگ به‌کار رفته‌است و دارای زرق و برق و ورق طلا هستند.

تابلوهای کلاسیک در طرح‌ها و رنگ‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و به راحتی می‌توانند نمای زیبایی را به منزل شما ببخشند. برای انتخاب نقش تابلو بهتر است تابلوهایی را انتخاب کنید که از طرح‌های طبیعی و شبه طبیعی الهام گرفته‌اند و رنگ آن‌ها معمولا بژ، کرم یا متریالی که ست قهوه‌ای یا زرشکی است. برای طراحی تابلوهای کلاسیک‌دارای محیطی شلوغ، از عناصر زیادی استفاده شده است.

دکوراسیون سنتی ایرانی با استفاده از متریال‌های طبیعینور پردازی فضا با استفاده از المان‌های سنتی

نور پردازی یکی از بخش‌های مهم هر سبکی است و دکوراسیون سنتی نیز به نور پردازی توجه ویژه‌ای دارد. به کار بردن نور طبیعی در سبک‌سنتی  یک امر مهم است. بنابراین سعی کنید بیشتر از نور طبیعی برای روشنایی استفاده کنید.

استفاده از پنجره‌های بزرگ و پرده‌های نازک نیز به خوبی می‌تواند این نور و روشنایی را تامین کند و فضای منزل شما را روشن و دلباز کند، به علاوه برای تامین نور می‌توانید از نور پردازی با کمک لوسترهای کریستالی و چراغ‌های دکوری سقفی سنتی استفاده کنید.

متریال‌های طراحی و دکوراسیون فضای سنتی

در سبک‌سنتی از وسایل دکوری و تزئیناتی زیادی استفاده می‌شود. به‌کار بردن این وسایل از اهمیت‌زیادی برخوردار است. در سبک‌سنتی برای زیبا سازی دیوارها از پانل‌های دیواری چوبی و کاغذ دیواری‌های زیبا استفاده می‌شود.

دیوارهای منزلی که سبک‌سنتی را به‌کار برده است باید دارای یک استایل‌خاص و الگوی‌خاص و متفاوتی باشند. برای به‌کار بردن کاغذ دیواری می‌توانید متریال پارچه و مخمل و ابریشم را به‌کار ببرید. با استفاده از این متریال‌ها زیبایی منزل شما چند برابر می‌شود.

نور پردازی فضا با استفاده از المان‌های سنتینتیجه گیری

همانطورکه درابتدانیز گفته‌شد هرسبکی ویژگی‌ها و اصول‌مخصوص به‌خودرا دارد، دکوراسیون‌سنتی نیز ازاین قاعده مستثنا نیست و برای به‌کار بردن‌این سبک باید تمام اصول‌و قوانین آن‌را رعایت کنید تایک سبک زیبا داشته باشید.

اگر تمامی مطالب را به خوبی مطالعه کرده باشید متوجه شده‌ایدکه سبک‌سنتی در واقع برپایه سادگی بناشده‌است. همچنین تمامی المان‌ها بانظم‌خاصی در کنارهم قرارگرفته‌اند و از وسایل دکوری کمی استفاده شده است. با به‌کار بردن‌این سبک می‌توانید یک دکوراسیون منظم و درعین حال ساده داشته باشید.