17
اردیبهشت

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید یک دکوراسیون شیک و جذاب را برای آشپزخانه انتخاب کنید. امروزه در دکوراسیون داخلی آشپزخانه معمولا بر خلاف گذشته از کابینت ها با طرح ها و مدل های مختلفی استفاده می شود. این روزها مهم ترین پارامتر برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه این است که چیدمان اصولی صورت بگیرد و بین رنگ های به کار رفته تناسب وجود داشته باشد.

با توجه به این که امروزه دکوراسیون ها با توجه به ایده های جدید تر و به روز تر طراحی می شود بنابراین برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید یک دکوراسیون مدرن را انتخاب کنید. ما در این مقاله شما را با دکوراسیون داخلی آشپزخانه آشنا خواهیم کرد.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک می‌تواند به شکلی خلاقانه و هوشمندانه، فضای کوچک را به یک محیط زیبا وملی تبدیل کند. با استفاده از ترفندها و ایده‌های مناسب، می‌توانید آشپزخانه کوچک خود را به یک مکان جذاب و کارآمد تبدیل کنید.

یکیز راه‌های مهم در دکوراسیون آشپزخانه کوچک، استفاده از رنگ‌های روشن و نورپردازی مناسب است. رنگ‌های روشن مانندفید، بژ و طوسی روشن، فضای آشپزخانه رازرگتر و بازتر به نظر می‌رسانند. همچنین، استفاده از آینه‌ها سطوح براق نیز به تضخیم فضا کمک می‌کند.

استفاده از مبلمان و لوازم جانبی کوچک و مناسب نیز در دکوراسیون آشپزخانه کوچکسیار مؤثر است. انتخاب یک میز و صندلی‌هایمع‌وجور، سبد و ظروف ذخیره‌سازی قابل تاشو و نصب روی دیوار، و استفاده از قفسه‌ها و کشوهایوشمند، فضای آشپزخانه را بهینه می‌کند.

همچنین، استفاده از روشنایی مناسب و نورپردازی صحیح در آشپزخانه کوچک، حسضای بزرگتری را ایجاد می‌کند. استفاده از نورهای LED زیر کابینت، لامپ‌های سقفی و نورپردازی مخفی درقاط استراتژیک، آشپزخانه را روشن و جذابی‌کند.

در نهایت، استفاده از الگوها ورح‌های کوچک و منظم در کاشی‌کاری ویوارپوش‌ها، جلوه‌ای زیبا و شیک به آشپزخانه کوچک می‌بخشد.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه جدید

دکوراسیون آشپزخانه جدید می‌تواند به طراحی و تزئین فضای آشپزخانه با استفاده از الگوها، رنگ‌ها و مواد متنوع اشاره کند. در دهه گذشته، آشپزخانه‌ها بهنوان قلب خانه شناخته می‌شدند و امروزه نیز همچنین است. با توجه بهین واقعیت، بسیاری از افراد به دنبال روش‌هایی برای بهبود و زیباسازی آشپزخانه خود هستند.

در دکوراسیون آشپزخانه جدید، استفاده از رنگ‌های تازه و زنده می‌تواند جلوهای مدرن پویا به فضا ببخشد. انتخاب رنگ‌های متناسب با سبک دکوراسیون نورپردازی مناسب، احساس آرامش واحتی را در آشپزخانه ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید : اصول طراحی ویلا

استفاده از مصالح مدرن و نوآورانه نیز در دکوراسیون آشپزخانه جدید مورد توجه قرار می‌گیرد. از جمله مصالح محبوب می‌توان به استفاده از سطوح کورین، فولاد ضد زنگ ویشه اشاره کرد. این مصالح علاوه بر ظاهر زیبا، دارای خواص مقاومتی و بهداشتیوده و آشپزخانه را به یک فضایملی و منظم تبدیل می‌کنند.

علاوه بر این، استفاده از طرح‌های هنری نقوش مدرن در کاشیها و کابینتها نیز جذابیت زیبایی بهشپزخانه می‌بخشد. طرح‌های هنری می‌توانند بازتابی از سلیقه و شخصیت صاحبان آشپزخانه باشند و فضایی منحصر به فرد را ایجاد کنند.

نحوه چیدمان در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

در چیدمان وسایل آشپزخانه شما باید مثلث کار را در نظر بگیرید، سه راس این مثلث را محل قرار گیری اجاق گاز، سینگ ظرف شویی و یخچال تشکیل می دهند و فضای بین این سه راس را مثلث کار می گویند. به عبارت دیگر شما باید این وسایل را به گونه ای قرار دهید که سه راس یک مثلث را تشکیل دهند.

برای طراحی آشپزخانه فرم های مختلفی وجود دارد و شما باید با توجه به فضایی که در دسترس دارید، دکوراسیون داخلی آشپزخانه را انتخاب کنید.

آشپزخانه L شکل

یکی از رایج ترین فرم های دکوراسیون داخلی آشپزخانه، چیدمان وسایل آن به صورت L می باشد. در این آشپزخانه شما باید یخچال و سینک ظرف شویی را در سینه دو دیوار مجاور قرار دهید و سایر وسایل را در کنار آن ها جای دهید.

آشپزخانه U شکل

استفاده از این شکل معماری به شما کمک می کند تا بتوانید وسایل را به شکل های مختلف بچینید، برای مثال می توانید از مثلث کار استفاده کنید و وسایل را به شکل های مختلفی در کنار یکدیگر قرار دهید. آشپزخانه U به شما این امکان را می دهد تا بتوانید سه راس مثلث را در دیوار های جدا قرار داده و فضای باز بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین این فرم از معماری به شما این امکان را می دهد تا فضای باز و دلنشینی را در آشپزخانه داشته باشید و به راحتی بتوانید در آن رفت و آمد کنید.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه با دیوارهای موازی

در این دکوراسیون برای این که بتوانید علاوه بر فضایی زیبا، از فضای موجود نهایت استفاده را داشته باشید باید یخچال و سینک ظرفشویی را در در یک دیوار و اجاق گاز را در دیوار مقابل آن ها قرار دهید. یکی از نکات مثبت استفاده از این دکوراسیون این است که شما به راحتی می توانید در آشپزخانه رفت و آمد کنید.

این فرم از دکوراسیون در واقع آشپزخانه را جمع تر و مرتب تر می کند و موجب می شود تا افراد برای رفت و امد به آشپرخانه مشکلی نداشته باشند. نکته ای که در این چدیمان باید رعایت کنید ایت است که بین دو ایستگاه کاری در هر دیوار ۲ تا ۳ متر فاصله باشد.

در آشپزخانه هایی که دو دیوار موازی دارند معمولا پنجره را فقط در یک دیوار نصب می کنند، بناراین شما می توانید در طرف دیگر از یک آیینه استفاده کنید تا بازتاب نور به آیینه باعث روشن شدن بیشتر فضای آشپزخانه شود.

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون داخلی آشپزخانه با یک دیوار

در آشپزخان هایی که برای طراحی آن ها فقط از یک دیوار استفاده شده است باید از همان یک دیوار با به کار بردن کابینت و قفسه نهایت استفاده را داشته باشید. در این دکوراسیون بهتر ات سینک ظرفشویی را در وسط و یخچال و اجاق گاز را در دو طرف آن قرار دهید.

در این دکوراسیون از تمامی فضا برای چیدن وسایل استفاده شده است و شما می توانید در سایر قسمت ها کابینت ها و قفسه هایی را نصب کنید و سایر وسایل را درون آن ها قرار دهید.

جدیدترین دکوراسیون داخلی آشپزخانه

در طراحی های جدید برای دکوراسیون آشپزخانه سعی کرد اند تا فضای مدرن را در آشپزخانه ایجاد کنند تا افراد بتوانند به راحتی از فضای موجود استفاده کنند. بنابراین برای این که فضای آشپزخانه فضایی مدرن باشد باید نکات زیر را برای طراحی دکوراسیون رعایت کنید.

استفاده از مثلث کار

برای این که فرد بتواند به راحتی امور مربوط به آشپزخانه را انجام دهد، باید فاصله میان سه هدف مثلث حداقل ۸۰ سانتی متر و حداکثر ۳۵۰ سانتی متر باشد. با رعایت کردن این فواصل به راحتی می توانید در آشپزخانه تردد کنید و به امور خود بپردازید.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون داخلی

استفاده از نور مناسب

یکی از اصلی ترین پارامترها در طراحی دکوراسیون مدرن، نور پردازی آشپزخانه است.

امروزه در طراحی دکوراسیون ها طراحان سعی کرده اند تا فضای آشپزخانه را به فضایی دلباز و دلنشین تبدیل کنند به این منظور علاوه بر نور پردازی طبیعی از نور پردازی با لامپ های مختلف نیز استفاده کرده اند. همچنین طراحان علاوه بر نور پردازی استفاده از پرده هایی با طراحی به روز و هماهنگ با دکوراسیون را پیشنهاد می کنند.

به کار بردن اپن ساده و شیک

یکی از مواردی که نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه دارد، طراحی اپن های ساده است. امروزه در آشپزخانه های مدرن معمولا اپن های معلق را به کار می برند. این طراحی بسیار خلاقانه و جذاب است و کمک می کند تا شمای آشپزخانه ای بسیار لوکس داشته باشید.

این ستون ها بدون پایه و ستون هستند و در هوا معلق می باشند و از کناره ها به دیوار ها وصل می شوند. با استفاده از این اپن ها شما می توانید گاز رومیزی را روی آن ها قرار دهید و در این صورت آشپزخانه فضای بیشتری خواهد داشت. همچنین می توانید وسیله هایی را در زیر اپن قرار دهید تا فضای آشپزخانه شما دلباز تر باشد.

استفاده از رنگ های متالیک و مسی

یکی از موضوعات مهمی که باعث می شود فضای آشپزخانه شما دلباز و دلنشین به نظر برسد به کار بردن رنگ ها در دیزاین آشپزخانه می باشد. با انتخاب هر سبک از دکوراسیون ها باید رنگ های متناسب با آن سبک را به کار ببرید.

در دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدرن رنگ هایی مانند عسلی و طلایی را به کار می برند، این رنگ ها موجب روشن تر شدن فضای آشپزخانه می شود. امروزه تم متالیک به یکی از پر طرفدارن ترین تم های برای دیزاین آشپزخانه تبدیل شده است و در تمامی کشورها طرفداران زیادی دارد. در این دکوراسیون معمولا سعی می شود تا  وسایلی مانند شیر ظرفشویی، ظروف آشپزی و غیره را با جنس فلزهی براقی مانند مس و استیل به کار ببرند.

استفاده از این رنگ ها در دکوراسیون آشپزخانه باعث می شود تا فضای شما به فضای سنتی نزدیک تر شود و شما برای سایر قسمت ها نیز می توانید سبک دکوراسیون سنتی را به کار ببرید.

بیشتر بخوانید : کابینت آشپزخانه

نکات مهم در دکوراسیون داخلی آشپزخانه سنتی ایرانی

کابینت

برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه به سبک سنتی، انتخاب کابینت ها یکی از عناصر مهم است. کابینت ها از جنس های مختلف از جمله ام دی اف، های گلس و غیره ساخته می شوند و شما مطابق سلیقه خود و سبک دکوراسیون خود ی توانید کابینت مناسب را انتخاب کنید.

برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه به سبک سنتی بهتر است از کابینت های ام دی اف، چوب و یا طرح چوب استفاده کنید. البته امروزه برخی از افراد به جای استفاده از این مدل ها کابینت های، های گلس را به کار می برند. کابینت های های گلس ظاهری براق داشته و در طرح ها و رنگ های مختلفی ساخته می شوند.

به کار بردن کابینت های ، های گلس زیبایی خاصی را به فضای آشپزخانه شما می بخشد اما این کابینت ها معمولا برای خانه هایی با دکوراسیون مدرن مناسب است.

نور پردازی

نور پردازی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی باعث می شود تا فضای خانه روشن تر شود و زیبایی خاصی را به فضا می بخشد. در این سبک برای نور پردازی آشپزخانه ها بهتر است از نور پردازی مخفی در زیر کابینت ها استفاده شود.

در این سبک برای روشنایی بیشتر فضا از پرده های نازک استفاده کنید تا هوا و نور کافی وارد فضای منزل و آشپزخانه شود زیرا استفاده از نور پردازی طبیعی فضای مورد نظر را بزرگ تر نشان می دهد، در صورتی که آشپزخانه نور کافی نداشته باشد و تاریک باشد، فضای آن کوچک تر به نظر می رسد.

برای انتخاب رنگ لامپ های به کار رفته در آشپزخانه ها فقط نور آفتابی و مهتابی را به کار نبرید و از ترکیب نور آفتابی و رنگی استفاده کنید. همان طور که قبل تر نیز اشاره کردیم برای روشن تر شدن فضای آشپزخانه می توانید از آیینه نیز استفاده کنید.

میز و صندلی

این روزها  در اکثر آشپزخانه  برای سرو غذا و جمع شدن افراد دور هم از میز و صندلی استفاده شده است. البته استفاده از میز و صندلی برای آشپزخانه هایی مناسب است که دارای متراژ بزرگی باشند و برای آشپزخانه های کوچک استفاده از میز و صندلی دردسر ساز خواهد بود.

همچنین می توانید در وسط آشپزخانه خود از جزیره استفاده کنید و یا این که از کابینت هایی استفاده کنید که به میز تبدیل می شوند.

دکوراسیون داخلی آشپزخانهسخن پایانی

شما می توانید برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود سبک های مختلف را به کار ببرید. استفاده از دکوراسیون مناسب برای آشپزخانه موجب می شود تا فضای آشپزخانه شما دلباز و دلنشین به نظر برسد.