تکنیک های مربوط به دکوراسیون داخلی
01
اسفند

تکنیک های مربوط به دکوراسیون داخلی

به هنر و تکنیک چیدمان فضای داخل ساختمان که نوعی علم ارتقا درون محیط است و سبب ایجاد یک فضای متناسب با سلامت روحی و زیبایی محیط می شود،طراحی دکوراسیون داخلی می گویند. در این حیطه ی شغلی وظایف گوناگونی وجود، به اشخاصی که این وظایف را انجام میدهند، طراح دکوراسیون داخلی گفته می شود. وظایف مربوط به این شغل شامل:

 • برنامه ریزی
 • تحقیق
 • مدیریت پروژه
 • طراحی
 • تولید و ایجاد برخی لوازم
 • نظارت و بررسی کار های مربوط به پروژه
 • هماهنگی
 • برقراری ارتباط با مشتری
 • بازرسی

ما در این مقاله قصد داریم به تکنیک های مربوط به دکوراسیون داخلی اشاره کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

 

نگاهی به تاریخچه ی طراحی دکوراسیون داخلی

شوق و انگیزه برای طراحی و زیبا سازی محیط از گذشته در میان مردم رواج داشت، با این تفاوت در گذشته اصول و پایه و اساسی درستی برای طراحی دکوراسیون داخلی نبود. مصادف با انقلاب صنعتی طراحی داخلی مانند دیگر رشته ها، دچار تغییر و تحول شد، که این تغییر و تحول رشد جامعه را به دنبال داشت.

تفاوت میان دکوراتور، معمار و طراح داخلی

تنسیق و تنظیم فضا به عهده ی معمار داخلی است، حقیقتا معمار داخلی انتصاب میکند که هر فضا به چه محیطی تعلق داشته باشد و به چه روش و تکنیکی انجام شود.

طراحی فضا های کار آمد و خاص که به واسطه آشنایی و شناخت کافی، افکار مردم صورت میگیرد، بر عهده ی طراح داخلی است.

اجرا سازی طرح ها که در واقع وظیفه ی مدیریت اجرایی پروژه را عهده دار است، حیطه ی کاری دکوراتور داخلی را شامل میشود‌‌. به بیان دیگر از زمانی که دکوراتور پروژه را قبول میکند تا زمانی که پروژه ی تکمیل شده را به کارفرما تحویل میدهد تنها وظیفه دارد، طبق برنامه ریزی، پروژه را به خوبی اجرایی کند.

 

دکوراتور به چه کسی گفته میشود؟!

دکوراتور برگرفته از واژه لاتین decorare است، که آراستن، تزیین و زیبا سازی معنا میشود. به طور معمول دکوراتور تحت عنوان طراح یا طراح داخلی شناخته شده است. بنابراین دکوراتور به کسی گفته می شود، که در زمینه ی انتخاب و چیدمان مبلمان، نقاشی،رفع نواقص دکوراسیون، تنظیم و تزئین اتاق دارای مهارت و تبحر است. دکوراتور با مهارت هایی که در این زمینه کسب  است، می‌تواند یک محیط و فضای شیک در راستای سلیقه افراد،  به وسیله ی چیدمان مبلمان، ترکیب رنگها و گزینش وسایل طراحی و ایجاد کنند.

معرفی رشته دکوراسیون داخلی

به جرئت میتوان گفت جذاب ترین و پر طرفدار ترین رشته در بین جوانان ایران و سایر کشورها، از میان دیگر رشته ها، رشته ی طراحی دکوراسیون داخلی است‌. افراد علاقه مند به این رشته میتوانند به واسطه رشته ریاضی فیزیک و رشته هنر دبیرستان برای ورود به دانشگاه مربوطه اقدام کنند. همچنین آموزش لازم در آموزشگاه های معتبر مربوطه به این رشته راهی دیگر برای برای ورود به تحصیلات دانشگاهی رشته دکوراسیون داخلی است. این رشته فقط در دانشگاه های منحصر به فرد عرضه میشود، که ۱۱۴ واحد دروس اختصاصی، ۱۴  واحد دروس اصلی و ۲۱ واحد دروس عمومی را در بر میگیرد، که برای دریافت مدرک آکادمیک تمام واحد های فوق باید پاس شود.

معرفی رشته دکوراسیون داخلی
معرفی رشته دکوراسیون داخلی

به واسطه ی تحصیل در رشته دکوراسیون داخلی، چه مهارت هایی کسب میشود؟!

تحصیل در زمینه ی طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر بالا بردن دقت کار، سبب آشنایی با روحیات مشتری (مخاطب) میشود، که نتیجه ی این شناخت، توانایی طراحی دکوراسیون مطابق خواست و سلیقه ی مشتری است. در این قسمت مهارت های مربوط به این رشته شرح داده میشود، شامل:

 • طراحی و ساخت نمونه های اولیه در قالب عکس یا ویدئو
 • ساخت نمونه، طرح نهایی برای جلب رضایت مشتری
 • طراحی فضاهای داخلی ، شامل محیط خانه یا محل کار
 • عرضه مشخصات اجرای پروژه با توجه به شرایط مربوطه
 • نظارت کامل بر روی طراحی و روند انجام پروژه تا پایان کار
 • تعیین هزینه و زمان انجام پروژه
 • سفارش اجزا و لوازم مربوط برای انجام و به پایان رساندن پروژه
 • در نهایت تحویل پروژه با بهترین کیفیت و جلب رضایت کامل مشتری

 

 

 

 

 

کسب در آمد به واسطه ی رشته دکوراسیون داخلی

همانند سایر رشته های آکادمیک کسب درآمد این رشته نیز به خود شخص بر میگردد. مهارت ارتباط با مشتری، سابقه کار و مهارت های شغلی با میزان درآمد رابطه مستقیم دارد. یعنی هر چقدر مهارت شغلی،  سابقه کار و توانایی برقراری ارتباط با مشتری بالاتر باشد، درآمد نیز سیر صعودی خواهد داشت.

 

معرفی انواع سبک های مربوط به دکوراسیون داخلی

سبک های طراحی دکوراسیون داخلی با توجه به شرایط اقلیمی، سلیقه مردم، فرهنگ مردم  و حتی موقعیت مکانی مردم از منطقه ای به  منطقه دیگر متفاوت است. بنابراین طراحی دکوراسیون داخلی در هر کشور و هر منطقه با توجه به موارد فوق، تفاوت و تنوع هایی دارد. به همین دلیل سبک های دکوراسیون داخلی فراوانی وجود دارد. که هر کدام از این سبک ها از نظر رنگ های مورد استفاده، نوع چیدمان وسایل مورد نیاز با هم تفاوت دارند. آشنایی با سبک های دکوراسیون داخلی این مزیت را دارد که هر شخص بر اساس سلیقه و علایق خود سبک مورد نظر خود را گزینش و انتخاب میکند. در این قسمت از مقاله قصد داریم تمامی سبک های طراحی دکوراسیون داخلی را به شما معرفی کنیم، که به راحتی بتوانید با انواع سبک ها آشنا شوید.

 

 

 

سبک دکوراسیون داخلی
سبک دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون داخلی روستیک

این سبک در واقع از دکوراسیون خانه های روستایی الهام گرفته و به نوعی چیدمان روستایی محسوب می شود. طراحی دکوراسیون به سبک روستیک در کلبه های چوبی اروپا، آفریقا و آسیای مرکزی به خوبی دیده می‌شود. درسبک روستیک از موارد زیر برای چیدمان  فضا و محیط داخلی استفاده می‌شود، شامل:

 • پوست طبیعی حیواناتی مانند گوسفند
 • تنه درختان
 • شومینه های سنگی
 • الوار های پهن در سرویس بهداشتی و حمام
 • و هر آنچه که طبیعت را برای شخص یادآوری کند.

در این سبک همچنین از ترکیب سنگ و چوب برای کف، دیوار و سقف و رنگهای کاملاً طبیعی بهره گرفته میشود. با توجه به توضیحات فوق بنابراین سبک روستیک، یک سبک خارق العاده و منحصر به فردی را به وجود می آورد.

سبک هالیوودی

در این سبک تجملات و زرق و برق به خوبی نمایانگر است. این سبک در میان کشورهای غربی بسیار پرطرفدار است و یک سبک بسیار لوکس، طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. استفاده از گلدان های بزرگ، مبلمان با خطوط صاف و روکش های مخملی و چرم در کنار میز هایی با پایه طلایی، آینه‌هایی با قاب چوبی و طلایی در این سبک به خوبی دیده میشود. در این سبک همچنین از رنگ های گرم و سرد نظیر آبی، طلایی، قرمز، سیاه، زرد، سبز و سفید برای گزینش وسایل، کفپوش، کاغذ دیواری و فرش استفاده می شود.

سبک ویکتوریایی

مجلل ترین سبک برای گزینش وسایل و چیدمان محیط داخلی، سبک ویکتوریایی است. که این سبک از کاخ و قصر انگلیسی مربوط به سال ۱۸۲۰ الگو برداری میکند. پرده، مبلمان و روکش مبل در این سبک به رنگ‌های سبز، قرمز، زرشکی و طلایی دیده میشود. از ویژگی اساسی و بارز این سبک می توان به کاغذ دیواری های طرح دار با رنگ‌های تیره، استفاده از مجسمه های متعدد و تابلوهای تزیینی و همچنین مبلمان بزرگ اشاره کرد.

سبک دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

در سال ۱۷۵۰ این سبک خاص و پرطرفدار دکوراسیون داخلی ، یعنی سبک نئوکلاسیک معرفی شد. در این سبک ، سبک کلاسیک و مدرن با هم ترکیب شده و یک سبک جدید را خلق کرده اند، که با سلیقه و توقع مردم امروزی هم خوانی فراوانی دارد. در سبک نئوکلاسیک از رنگ های سبز، نقره ای، خاکستری و طلایی بهره برده میشود. در این سبک استفاده از وسایل دکوراتیو شلوغ، رنگ های روشن و پر زرق و برق  دار و همچنین آویزهای مربوط به سبک کلاسیک دیده نمی شود. در این سبک استفاده از تابلو و وسایل با اشکال مدرن و هندسی ، آینه های بلند و قدی با قاب های چوبی، شومینه، گچ بری خاص اطراف در و پنجره، بهره گیری از سقف های بلند و حذف وسایل غیر ضروری به خوبی قابل رویت است.

 

 

سبک دکوراسیون داخلی رترو

در قرن بیستم میلادی متحول شدن و تغییر سبک زندگی و رنگهای مورد استفاده در محیط داخلی منزل و محل کار بسیار شدت گرفت. ترکیبی از سبک های مختلف در دهه ۵۰ تا ۷۰ میلادی در قرن بیستم، سبب به وجود آمدن سبک رترو شد. ترکیب شدن سبک های گوناگون و خلق سبک رترو خروجی خیلی خوب و موفقی را به همراه داشت و سبب به وجود آمدن یک سبک خاص و پرطرفدار شد. در این سبک بهره گیری از کتابخانه های بزرگ با قفسه های متعدد، مبلمان بزرگ با روکش های مخمل،  کفپوش های سنگی، چوبی و حتی پلاستیکی، استفاده از رنگ های تند و روشن به همراه رنگ های ملایم به خوبی دیده میشود. در نتیجه سبک رترو تلفیقی از سبک های پرطرفدار بوده که سبب به وجود آمدن خروجی زیبایی شده است.

سبک  داخلی گلم

در کشور های اروپایی یکی از پرطرفدارترین سبک ها، سبک گلم برای طراحی فضای داخلی ساختمان است. استفاده از وسایل شیک و لوکس با رنگ طلایی از ویژگی بارز سبک گلم است. در این سبک استفاده از آینه هایی با قاب طلایی، مبلمان مخملی با پایه های طلایی، میز بار و  وسایل دکوراتیو به فراوانی دیده میشود.

سبک داخلی مونوکروم

ترجیح زندگی کردن در محیط های تک رنگ در افراد زیادی دیده می شود‌.  افراد با توجه به سلیقه و نوع تفکر از میان سبکهای مختلف دکوراسیون، سبک مورد علاقه خود را گزینش می کنند. سبک مونوکروم به همین سبک تک رنگ معروف است، که در این سبک استفاده از یک رنگ با تناژ های مختلف به خوبی دیده می شود. به بیان دیگر یک رنگ به عنوان پایه در این سبک استفاده می‌شود و اشیا و لوازم مربوط به محیط، حتی رنگ دیوار و کفپوش ها از همان  رنگ پایه با تناژ های تیره و روشن انتخاب می شوند. در این سبک همچنین استفاده از تضاد رنگ پایه به ندرت دیده می شود.

افرادی که این سبک از دکوراسیون داخلی را انتخاب می کنند مسلماً جسارت و شجاعت فراوانی دارند. برای مثال اگر در این سبک رنگ پایه رنگ مشکی باشد، به ندرت از رنگ سفید برای طراحی فضا در این سبک استفاده می‌ شود و برای سایر لوازم و اشیا از رنگ های نوک مدادی، طوسی تیره و خاکستری بهره برده می‌شود.

سبک طراحی  داخلی بوهمیان

افرادی که به محیط و فضاهایی با طراحی شلوغ علاقه دارند، سبک بوهمیان بهترین انتخاب برای آنها است. چون در این سبک از وسایل و طرح های شلوغ استفاده میشود. در جنوب جمهوری چک در قرن بیستم نژادی به نام بوهمیان زندگی می کردند، که علاقه زیادی به وسایل دکوراتیو داشتند که فرهنگ های مختلف را نمایان می کرد.  از بارز ترین و اساسی ترین ویژگی این سبک می توان به استفاده از رنگ سفید و کرم اشاره کرد. در این سبک  از پرده های رنگارنگ و گلدار، تابلوهای چوبی با طرح های نامفهوم، رومیزی و کوسن های مکرومه و قلاب بافی، شاخه های بلند نی خیزان و مبلمان قدیمی بهره برده میشد.

دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی

 

ما در این مقاله به معرفی رشته دکوراسیون داخلی اشاره کردیم، که با توجه به نکات فوق دریافتیم در این رشته کسب مهارتهای صورت می‌گیرد، که این مهارت ها شامل انجام پروژه، مدیریت پروژه و طراحی نمونه برای جلب رضایت مشتری و اتمام پروژه به بهترین نحو است.

همچنین دریافتیم که افراد بر اساس علایق و سلیقه های متفاوت سبک زندگی متفاوتی را برای خود انتخاب می‌کنند، انتخاب سبک زندگی به طراحی دکوراسیون داخلی نیز برمی‌گردد. که افراد با توجه به سلیقه، طرح های مورد نظر خود را شناسایی و گزینش می‌کنند. سبک های دکوراسیون داخلی با توجه به شرایط اقلیمی،  افکار و فرهنگ مردم، موقعیت مکانی و سلیقه و علایق مردم کشوری به کشور دیگر حتی از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است.

کلام آخر

در این مقاله همچنین سبک های مختلف دکوراسیون داخلی، مانند بوهمیان، مونوکروم، رترو نئوکلاسیک و ویکتوریایی نیز معرفی شد. که هر کدام از این سبک شباهت و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. برای اینکه تمامی افراد با سلیقه و افکار گوناگون بتوانند به سبک زندگی و دکوراسیون مورد علاقه خود دست یابند، طرح های متنوع و متفاوتی طراحی شده که در اختیار تمامی اشخاص قرار می‌گیرد که اشخاص با توجه به نظر خود، طرح مورد نظر را گزینش می کنند.