باشگاه بدنسازی-وب سایت هالی سارن
28
مرداد

باشگاه بدنسازی

باشگاه بدنسازی

باشگاه بدنسازی در دسته مراکز ورزشی محبوب در میان بیشتر گروه‌های سنی قرار می‌گیرد. به‌جرئت می‌توان گفت که ورزش بدنسازی در اولین انتخاب‌های اکثر افراد در میان فعالیت‌های ورزشی مدنظر می‌باشد که در میان گروه سنی جوانان پررنگ‌تر می‌باشد. به همین سبب  احداث باشگاه‌های بدنسازی روند سرعتی‌تری را گرفت و نسبت به یکدیگر در رقابت تنگاتنگی قرار گرفتند‌. وابسته به این اوصاف نوع طراحی و چیدمان داخلی باشگاه به یکی از چالش‌های بزرگ مدیران این حوزه مبدل گشت. به نظر می‌‌رسد که چیدمان این فضاها زیاد به چشم نمی‌آید؛ ولی با اندکی تأمل خواهیم دریافت که دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی به‌شدت حائز اهمیت است. چراکه این فضاها به عنوان محل ورزش برای حفظ و ارتقای سلامت جسمی با روان افراد نیز در ارتباط است؛ پس باید دارای استاندارها و اصول خاصی باشد. کافی است در فضای باشگاه نقایصی چون عدم تهویه مناسب، نور به اندازه و چند استاندار مهم دیگر به درستی اجرا نگردد تا افراد از حضور در آن امتناع ورزند و صاحبان باشگاه‌ها متحمل ضرر بسیاری شوند. در ادامه با اصول مهم در باشگاه بدنسازی آشنا خواهیم گشت که اجرای همه آن‌ها در کنار یکدیگر فضایی بی‌نقص و استاندارد را به جهت ارتقای سلامت جسمی و روانی رقم خواهد زد.

باشگاه بدنسازی-وب سایت هالی سارن

اصول و استانداردهای مهم در طراحی فضای داخلی باشگاه بدنسازی

نوع طراحی دیوارهای داخلی باشگاه

اولین تصاویری که افراد بعد از ورود به باشگاه مجذوب آن می‌گردند نوع طراحی دیوار‌هاست. البته که تصاویر ورزشی مهیج و تلفیق آن با رنگ‌های گرم سبب همراه شدن حرکات ورزشی به‌واسطه افراد باانرژی و هیجان بیشتری خواهد بود. به یقین که فضای یک باشگاه ورزشی پیش از هر هدف دیگری نیازمند به تحقق پیوستن جنبه عملکردی می‌باشد. ‌ اما جذابیت و زیبایی فضا سبب افزایش نشاط و تجربه حس خوشایندتری در فرد می‌گردد. البته ایجاد طیف رنگی مهیج و تصاویر جذاب علاوه بر دیوارها، روی سقف و حتی کف‌پوش‌ها قابل ‌اجراست.

میزان نورپردازی و روشنایی باشگاه ورزشی

اصل دیگری که دریافت آن به شکل طبیعی و اجرای صحیح آن در قالب مصنوعی نقش ویژه‌ای را در ساختن بدنی سالم و جوان‌سازی آن خواهد داشت؛ ورود و اجرای نور در فضا است. اجرای نورپردازی مدرن به کمک طیف‌های رنگی جذاب به سبب متصل ساختن قسمت‌های مختلف سالن به یکدیگر و ترکیبشان برای اجرای یک تیم ورزشی همچون پیمایش در دنیایی کاملاً  متفاوت، با نور‌پردازی متفاوت و انرژی بخش در طراحی این باشگاه ورزشی می‌باشد. البته تنها راه برای تأمین روشنایی باشگاه؛ یاری گرفتن از تجهیزات متفاوت نورپردازی نمی‌باشد زیرا استفاده از نور طبیعی نقش ویژه‌تری را به جهت حفظ آرامش، ایجاد انرژی مضاعف و زیبایی ورزشگاه ایجاد می‌کند.

اصول و استانداردهای مهم در طراحی فضای داخلی باشگاه بدنسازی-وب سایت هالی سارن

تعبیه رخت‌کن باشگاه ورزشی

مطمئناً شما نمی‌توانید با همان لباسی که به باشگاه ورود می‌کنید، تمرینات ورزشی خود را اجرا نمایید. پس علاوه بر تعویض لباس وسایل شخصی به همراه خواهید داشت که قادر نخواهید بود در تمام طول تمرین؛ آن‌ها را به همراه خود داشته باشید، به همین سبب به رخت‌کن باشگاه مراجعه می‌کنید‌. این رخت‌کن‌ها علاوه بر دارا بودن کمدهای انفرادی جهت نگهداری از تمامی وسایل شما به سرویس بهداشتی و در برخی از باشگاه‌ها حمام برای دوش بعد از تمرین راه خواهد داشت. موضوع حائز اهمیت این است که فضای رخت‌کنن باید سبب القای آرامش ورزشکار چه پیش از تمرین چه بعد از تمرین گردد. شاید رخت‌کن متراژ محدودی را به خود اختصاص دهد اما میزان تهویه و نورپردازی و بهره بردن از طیف‌های رنگی جذاب در طراحی آن؛ به اندازه سالن ورزشی اصلی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در نزدیکی کمدها؛ استفاده از نیمکت‌ها به جهت نشستن، تعویض کفش و … در این پروسه از موارد برجسته محسوب می‌گردد.

ایجاد فضاهای جذاب داخلی در باشگاه

فضای باشگاه نباید یکنواخت باشد. طراحی بخش‌های متعددی با کاربری‌های مختلف و جذاب ورزشکار را بر آن می‌دارد که رغبت بیشتری برای حضور در باشگا داشته باشد. این تنوع در بخش‌ها می‌تواند با بکار گیری امکاناتی چون سالن ماساژ و سونا، آرایشگاه، بوفه و فروشگاه ورزشی، فضاهای بازی، استفاده از آینه‌های بلند، گیاهان طبیعی، آب‌نما، استفاده از متریال چوب و آجرهای مدرن، نورپردازی مدرن و هوشمند، ویدئو پروژکتور، سیستم موسیقی، راحتی و آرامش ورزشکاران ایجاد گردد.

اصول و استانداردهای مهم در طراحی فضای داخلی باشگاه بدنسازی-وب سایت هالی سارنتهویه مناسب در باشگاه بدنسازی

همان‌طور که مستحضر هستید در باشگاه‌های بدنسازی تمرینات ورزشی و سنگینی اجرا می‌گردد و ورزشکاران به هنگام انجام تمرینات تحت‌فشار زیادی قرار می‌گیرند؛   بنابراین باید هوا در فضا به جریان درآید تا میزان اکسیژن مورد نیاز بدنشان تأمین گردد. در غیر این صورت تمرینات را در نیمه‌راه رها می‌کنند و دائماً با حالت نا‌خوشایند از باشگاه خارج می‌شوند. به همین سبب باید تعبیه؛ تهویه مناسب را در رأس امور مرتبط به معماری و طراحی باشگاه بدنسازی قرار داد؛ بنابراین بهتر است که سالن‌های ورزشی در مکان‌هایی احداث گردند که پنجره‌های زیاد و بزرگی داشته باشند. این پنجره‌ها در قالب تهویه طبیعی قرار می‌گیرند که علاوه بر آن‌ها نیاز است از تجهیزات قدرتمند تهویه هوا نیز کمک گرفته شود.

استفاده از شعارهای الهام‌بخش بر روی دیوارهای باشگاه بدنسازی

در باشگاه‌های ورزشی، نیاز است ورزشکاران به واسطه تصاویر و جملاتی تأثیرگذار با هدف تقویت روحیه، تمرینات خود را بهبود بخشند و با نیروی مضاعف‌تری ادامه دهند. اجرای شعارهای الهام‌بخش به شیوه‌های جذاب و متعدد بر درودیوار باشگاه می‌تواند این روند مطلوب را ایجاد نماید. این جملات می‌تواند در قالب‌های متفاوتی چون طراحی بنر گرفته؛ تا سفارش حروف بزرگ همراه با نورپردازی روی دیوارها نصب گردد. لازم به ذکر است نوع طراحی جملات و جذب خواننده در میزان تأثیرگذاری با تفاوت همراه است.

اصول و استانداردهای مهم در طراحی فضای داخلی باشگاه بدنسازی-وب سایت هالی سارن

سخن پایانی

همان‌طور که متوجه شدید اجرای اصول و قوانین مرتبط در طراحی باشگاه‌های بدنسازی؛ می‌تواند آن را به فضایی جذاب مبدل سازد که علاوه بر عملکردی مؤثر در ارتقا سلامت جسمانی، روان فرد را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد؛ پس نمی‌توان از کنار آن به‌سادگی گذشت. در واقع می‌توان بیان داشت که در نوع چیدمان این باشگاه‌ها علاوه بر جنبه عملکردی، باید جنبه‌های زیبایی‌شناسی نیز موردتوجه قرار گیرند. چراکه این عوامل سبب ایجاد تأثیر مثبت بر روی ورزشکاران شده و افزایش بهره‌وری در آن‌ها را به دنبال دارد. کافی است با تکیه بر اصول بیان شده پیش روید تا فضایی استاندارد را رقم بزنید که سبب ترغیب ورزشکاران بیشتری برای حضور در آن گردید.