آشپزخانه کثیف-وب سایت هالی سارن

آشپزخانه کثیف

آشپزخانه کثیف

حتماً برایتان پیش آمده است که در ضمن آشپزی به یکباره؛ در شرایطی به جهت پذیرایی از مهمانی ناخوانده قرار بگیرید. معمولاً خانم‌ها در این شرایط معذب می‌شوند چرا‌که انتظار دارند در زمان ورود میهمان به منزلشان، همه چیز در جای خود قرار گرفته باشد و نظم و زیبایی در کنار یکدیگر تصویر مطلوبی را برای پذیرایی از میهمان‌ها آماده سازد. گاهی نیز این شرایط ناخوشایند به سبب شلوغی اجاق‌گاز به واسطه انواع قابلمه‌ها به جهت طبخ چند نوع غذا است. این شرایط علاوه بر اینکه تصویری جذاب در حین پذیرایی از میهمانان نیست بلکه ایجاد تهویه برای خروج بو و گرمای ایجاد شده از طبخ غذا‌ها با مشقت و گاهی سروصدا همراه می‌باشد. تصور کنید در ساعتی از شبانه‌روز صاحب آشپزخانه‌ای تمیز و مرتب باشید و هیچ یک از این شرایط سبب آزار شما نگردد. اما اموری آشپزی و شستن ظرف‌ها را در قسمتی پنهان انجام دهید بدون اینکه کمترین دیدی را از اتفاقات در حال انجام آشپزخانه به ساکنین و میهمانان خانه بدهید. همه ما کم‌وبیش آرزوی داشتن یک آشپزخانه کثیف یا پنهان را در کنار آشپزخانه تمیز منزلمان را دارا هستیم و این رؤیا قابل انکار خواهد بود.

آشپزخانه کثیف-وب سایت هالی سارن

منظور از آشپزخانه کثیف چه مکانی است؟

منظور از آشپزخانه کثیف، آشپزخانه‌ای پنهان و کاملاً مجزا است که اکثر امور آشپزی، آماده سازی غذاها، جمع‌آوری زباله‌ها، شستن ظرف‌ها و هر به‌هم‌ریختگی یا کثیف کاری در آنجا سامان داده می‌شود‌. اما در کنار این فضا؛ آشپزخانه‌ای بسیار تمیز و شیک وجود دارد که در امتداد پذیرایی طراحی شده و یا به واسطه اپن میان آن‌ها مرز ایجاد گشته است.

بیشتر بخوانیم  آشپزخانه مطبخ دار

این آشپزخانه در تیر رأس دید افراد می‌باشد و خبری از بی‌نظمی و کثیفی در هیچ وعده غذایی در آن نخواهد بود. در این فضا تنها برخی امور جزئی در آن صورت می‌پذیرد و به واسطه فر، یخچال شیک و سایر کالاها و ظروف پذیرایی شیک آراسته گشته است. شما می‌توانید آشپزخانه کثیف را در قالب آشپزخانه‌ رستوران‌ها قرار دهید که شما تنها شاهد غذای خوش عطر و بو و تزئین‌شده آن می‌باشید. آشپزخانه‌های کثیف گاهی دارای درب هستند و گاهی در قسمت پشتی آشپزخانه تمیز طراحی شده است.

عموماً وسایل آشپزخانه کثیف و تمیز در یک رنج قرار دارند؟

عموماً در داخل آشپز‌خانه‌های تمیز از فر توکار و گاز صفحه‌ای استفاده می‌شود. از طرف دیگر یخچال قرار داده شده در این قسمت گران‌قیمت‌تر بوده و جلوه مجلل‌تری دارا است. در حالی که در آشپزخانه کثیف همه وسایل ساده و درعین‌حال کاربردی تهیه می‌گردند. اگر قرار است در این فضا یخچال‌فریزر قرار داده شود؛ پیش از ظاهر و میزان زیبایی آن، جا‌دار بودنش به جهت رفع اکثر نیازهای ما موردتوجه قرار می‌گیرد. در کنار این موارد باید بگوییم برخلاف شیرآلات و سینک مجلل آشپزخانه تمیز؛ سینک دو لگنه و همراه با شیرآلات ساده اما کاربردی اجرا شده است.

در این فضا؛ اکثر کابینت‌ها به واسطه ظروف پرکاربرد یا به‌عبارت‌دیگر دم‌دستی پر شده است. در صورتی که داخل کابینت‌های لوکس آشپزخانه تمیز؛ ظرف‌های بلوری و فاخر با حجم سبک‌تری چیدمان گشته‌اند.

عموماً وسایل آشپزخانه کثیف و تمیز در یک رنج قرار دارند؟-وب سایت هالی سارنطراحی آشپزخانه کثیف در فضای کلی ساختمان چه مزیت‌‌هایی را به دنبال دارد؟

آشپزخانه کثیف را می‌توان فضایی بس کارآمد خواند که در محیطی مجزا از آشپزخانه اصلی منزل؛ طراحی شده‌ است و کثیف کاری‌های یک مهمانی کوچک و بزرگ را از دید میهمانان به طور کامل می‌پوشاند و اجازه نمی‌دهد که گرما و بوی ناشی از طبخ غذا در خانه پخش شود. به‌ویژه اگر طبخ آن با بوی سرخ‌کردنی، پیاز، سیر و … همراه باشد که تا ساعت‌ها در فضا باقی می‌ماند. در صورت طبخ غذا در آشپزخانه کثیف؛ بوهای ایجاد شده به‌واسطه سیستم‌های تهویه یا از پنجره‌ها خارج می‌شوند و دیگر به فضای اصلی خانه چون سالن پذیرایی راه نخواهد یافت.

بیشتر بخوانیم  دکوراسیون داخلی مغازه پوشاک

برخی از ما به هنگام برگزاری میهمانی دچار استرس می‌شویم که با وجود فضایی مخفی (آشپزخانه کثیف)  احساس آرامش بیشتری خواهیم کرد و به سهولت امور پذیرایی از میهمان‌ها و نقص‌های موجود را پوشش می‌دهیم.

برخی از خانم‌ها به سبب حساسیت داشتن نسبت به نوع پوشش و حجابی که دارا هستند، معذب می‌شوند که در دید میهمانان امور خود را انجام دهند. به همین سبب در فضای پنهان با پوششی آزادتر؛ روند آشپزی و آماده سازی غذاها، دسرها و … را به‌سهولت به انجام می‌رسانند.

آیا ممکن است ایده آشپزخانه مخفی در خانه‌هایی با متراژ پایین هم اجرا نمود؟

برخی از نظریه‌‌ها به این سمت‌وسو است که در متراژ زیر ۱۵۰ مترمربع، شرایط طراحی آشپزخانه دوقسمتی به سادگی قابل اجرا نخواهد بود. اما کافی است کار را به دست کاردان (طراح داخلی) بسپارید تا با ارائه، ایده‌های خلاقانه‌‌تر طرح آشپزخانه کثیف تا قسمتی در متراژ‌های پنهان هم اجرا نمود. نمونه‌ای از این ایده‌پردازی‌ها عبارت هستند از:

  • طراحی آشپزخانه کثیف در تراس یا حیاط‌خلوت؛
  • نصب قفسه در فضاهای مرده و ساخت کابینت‌های مخصوص به منظور استفاده بهینه‌تر از فضا؛
  • مخفی نمودن برخی از وسایل؛ چون پنهان کردن سینک در جزیره و مبدل ساختن آن به میز غذاخوری یا مخفی نمودن ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی، در کمدهایی که از لحاظ ظاهری با کابینت‌ها دارای هماهنگی کامل هستند.

آیا ممکن است ایده آشپزخانه مخفی در خانه‌هایی با متراژ پایین هم اجرا نمود؟-وب سایت هالی سارن

سخن پایانی

در این مبحث مفصلاً به این موضوع پرداختیم که  طراحی آشپزخانه کثیف یا پنهان سبب به‌کارگیری بهینه  فضا و دارا بودن دائمی محیطی سرشار از نظم می‌گردد. این پروسه مزیت‌های بسیاری را به همراه خود خواهد داشت که نتیجه‌اش، ایجاد آرامش فکری برای همه ساکنین خانه به ویژه خانم‌ها می‌باشد. همه ما مایل هستیم یک مخفیگاه امن برای مخفی کردن شلوغی‌های امور روزانه آشپزخانه و منزل داشته باشیم که بدون هیچ استرسی و در نهایت صبوری به همه آن‌ها رسیدگی نماییم و در کنار آن؛ صاحب آشپزخانه‌ بزرگی باشیم که زیبایی و نظافت دائمی آن چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب نماید. گاهی رقم زدن چنین شرایطی برای هر بانویی همچون یک رؤیا می‌باشد که با یاری جستن از یک طراح داخلی متبحر به‌سهولت جامه عمل پوشیده خواهد شد.

بیشتر بخوانیم  آشپزخانه مثلثی
برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *