طراحی داخلی هال
۰۵
مرداد

طراحی داخلی هال

مهمانی‌های خانوادگی معمولا در هال برگزار می‌شوند و اعضای خانواده و مهمانان در این قسمت دورهم جمع می‌شوند و به غیر از زمان خواب تقریبا افراد بخش زیادی از زمان خود را در  هال  سپری  می‌کنند. هال منزل شما باید یک طراحی خلاقانه و جذاب داشته  باشد و بتواند آرامشی را برای  شما و اعضای خانواده‌تان فراهم کند. به همین علت ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات مهم  در خصوص  طراحی  داخلی هال آشنا کنیم.

نکات مهم در طراحی داخلی  هال

همان  طور که اشاره کردیم طراحی هال باید خلاقانه و زیبا باشد، سعی کنید برای این قسمت از منزل یک طراحی و سبک مشخص  را در نظر بگیرید و آن را پیاده سازی کنید تا یک طراحی جذاب داشته باشید. از جمله نکات مهمی که باید  در طراحی داخلی برای هال در نظر داشته باشید عبارت است از:

  • نور پردازی اصولی و مناسب
  • انتخاب رنگ‌های مناسب با سبک دکوراسیون
  • چیدمان وسایل به صورت متنوع
  • مبلمان کاربردی و زیبا متناسب با فضای مورد نظر
  • استفاده از المان‌های دکوراتیو

پس به طور کلی باید این گونه بیان کرد عواملی که به زیبایی هال شما کمک می‌کنند نور، رنگ، چیدمان، مبل‌ها، تلویزیون، عناصر زیبایی و غیره هستند. در ادامه هر کدام از این پارامترها را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

نور پردازی مناسب

حتی اگر هال شما به گونه‌ای قرار گرفته است که در طول روز از نور طبیعی به مقدار لازم بهره می‌برید، باید از نورپردازی مناسب برای شب‌ها استفاده کنید، این نورها باید به گونه‌ای طراحی شده باشند تا بتوانند نور فضای مورد نظر را در هر شرایطی تامین کنند. برای اجرای نورپردازی برای هال باید از متخصصان و افرادی که در این زمینه مهارت کافی دارند، کمک بگیرید تا آن بتوانند نور محل مورد نظر را به گونه‌ای اجرا کنند که با کاربری فضا و سبک دکوراسیون داخلی همخوانی و تناسب داشته باشد.

تناسب رنگ در طراحی داخلی هال

تاثیر رنگ‌های موجود در فضا بر ارامش و روان افراد موضوی انکار ناپذیر است، با این که به کار بردن رنگ‌ها در فضاهای مختلف به دلیل پیروی از یک سبک مشخص  است اما می‌تواند نشان دهنده شخصیت افراد و سلیقه آن‌ها باشد. انتخاب رنگ برای طراحی داخلی هال به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برای طراحی دکوراسیون‌های داخلی از انواع رنگ های آکرالیک و روغنی و پلی اورتان استفاده می‌شود اما انتخاب هر کدام از این رنگ‌ها به عوامل مختلفی مانند رطوبت فضا، کاربری فضا، تابش نور آفتاب و … بستگی دارد.

مهم‌ترین عاملی برای انتخاب  رنگ مورد استفاده در دکوراسیون‌ داخلی، سلیقه مخاطب است. طراحی که انتخاب می‌کنید باید توانایی این را داشته باشد تا بتواند رنگ مورد نظر مخاطب را به خوبی با سایر  رنگ‌ها ترکیب کند و یک هماهنگی بی نظیر را ایجاد کند.  استفاده از رنگ‌های سرد و گرم، تیره و روشن به صورت  همزمان برای  طراحی داخلی هال احساس آرامش خاصی را به افراد منتقل می‌کند، به علاوه رنگ‌ها حتی در  بزرگ و کوچک نشان دادن فضا  نیز تاثیر دارند.

دکوراسیون هال
طراحی داخلی هال

چیدمان مبلمان  و تجهیزات

نحوه چیدمان مبلمان  در  طراحی داخلی نشیمن یا هال به پارامترهای مختلفی از جمله مشخصه های فضا، نور پردازی و … بستگی دارد. اگر قبل از این که تاسیسات برقی را انجام دهید، نحوه چیدمان مبلمان‌های خود را انتخاب کرده‌اید، به راحتی می‌توانید تنوع زیادی را برای چیدمان مبل‌ها به کار ببرید. برای این که بتوانید چیدمان مبل‌های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و با مشکلات از جمله کمبود جا مواجه نشوید، بهتر است مبلمان‌هایی را خریداری کنید که متناسب با فضای منزل شما باشد. به عنوان مثال اگر هال شما متراژ کمی دارد استفاده از مبلمان‌های 9 نفره و چیدمان آن ها موجب می‌شود تا در رفت و آمد افراد اخلال ایجاد شود و بخش زیادی از فضا اشغال می‌شود.

انتخاب نوع مبلمان

انتخاب نوع مبلمان‌ها به سلیقه مخاطب بستگی دارد. امروزه مبلمان‌های زیادی با طرح‌های مدرن و کلاسیک و رنگ‌ها و شکل‌های متنوع در بازار موجود هستند و این تنوع بالا به مخاطب این امکان را می‌دهد تا انتخاب‌های زیادی پیش رو داشته باشد  و با توجه به فضای منزل خود، سبک دکوراسیون به کار رفته برای آن و سلیقه خود بهترین  نوع آن را انتخاب کند.

مبلمان‌های منزل باید به گونه‌ای باشند که با مشخصات فردی مخاطب و اعضای خانواده او مانند قد، وزن و نوع استفاده از آن همخوانی داشته باشد. همان طور که اشاره شد نوع مبلمان‌ها باید با سبک دکوراسیون فضا هماهنگی داشته باشد و علاوه بر کارایی و راحتی، زیبایی را نیز به دنبال داشته باشد.

تلویزیون در طراحی داخلی هال

در گذشته برخی از منازل اگر هال را به صورت رسمی و برای پذیرایی از مهمان انتخاب می‌کردند، تلویزیون در برای این فضا در نظر نمی‌گرفتند اما با گذشت زمان و پر کاربرد شدن تلویزیون، این وسیله به یک ابزار جدانشدنی از دکوراسیون‌های داخلی تبدیل شده است. خود تلویزیون، چیدمان اطراف آن نظیر میز و دکور و ابعاد آن همگی باید بر اساس فضا و دکوراسیون منزل انتخاب شوند. نصب تلویزیون در یک محل به عواملی مانند نور پردازی، نزدیکی به تاسیسات برقی و ابعاد آن بستگی دارد.

در برخی موارد برای این که تلویزیون‌ها بخشی از فضای  هال را اشغال نکنند، آن ها را بر روی دیوار نصب می‌کنند در این صورت دیگر نیازی نیست که میز تلویزیون نیز تهیه کنید تا بخش دیگری از فضا را اشغال کند. امروزه در انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی از این ایده جذاب و کاربردی استفاده می‌کنند تا علاوه بر صرفه جویی در استفاده از فضا، زیبایی خاصی را فضای مورد نظر اضافه کند.

نکات مهم در طراحی داخلی هال
طراحی داخلی هال

المان‌های دکوراتیو

همان طور که می‌دانید هال یا نشیمن یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر منزلی است پس تمامی اجزای مورد استفاده در آن و به طور کلی طراحی داخلی هال از اهمیت بالایی برخوردار است. تجهیزاتی که در فضای هال مانند ساعت، تابلوها، مجسمه، خطاطی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند در آرامش و زیبایی منزل تاثیر زیادی داشته باشند. هر کدام از این تجهیزات شخصیت مربوط به خود را به این فضا اضافه می کند.

شما می‌توانید گوناگونی سلیقه‌های مختلف را در انتخاب هر کدام از این اجزا برای منزل آن‌ها مشاهده کنید، کاربران با توجه به عوامل مختلفی این تجهیزات را به طراحی داخلی هال خود اضافه می‌کنند و باید اندازه آ‌ن‌ها، نوع المان‌های دکوراتیو و تعداد آن ها در آخرین مرحله از اجرای طراحی داخلی مشخص کنید. برای به کار بردن المان‌های مختلف جهت زیباتر کردن فضای منزل باید تناسب را رعایت کنید، قرار دادن بیش از حد این المان‌ها در هال نه تنها زیبایی را به همراه ندارد بلکه موجب شلوغی و بهم ریختگی فضا می‌شود. نکته نهایی این که سعی کنید تمامی این المان‌ها را با توجه به سبک دکوراسیون و رنگ‌های به کار رفته در آن انتخاب کنید تا یک هماهنگی بی نظیر در فضا ی منزل به وجود آید.

نتیجه گیری

همان طور که متوجه شدید هال یک بخش مهمی از منزل است که اعضای خانواده در آن دور هم جمع می‌شوند  و حتی مهمانی‌ های خانوادگی را برگزار می‌کنند. از آن جایی که ایت بخش بیشتر از سایر قسمت‌ها در معرض دید است و توجه هر فردی را جلب می‌کند‌ بنابراین طراحی داخلی هال باید بسیار ز یبا و کاربردی باشد. ما در این مقاله نکات مهم طراحی هال را برای شما ذکر کردیم تا با به کار بردن نکات گفته شده بتوانید یک طراحی داخلی جذاب داشته باشید.