تفاوت مرمت و بازسازی

تفاوت مرمت و بازسازی

در دنیای ساختمان سازی پدیده های زیادی وجود دارند که بسیار رایج هم می باشند. واژه های مرمت و بازسازی مدام به گوشمان می خورد و خبر هایی ناشی از آن ها را می خوانیم. اما واقعا منظور از مرمت و بازسازی چیست؟ آیا هر دو این ها یک فعالیت هستند و تفاوتی با همدیگر ندارند؟ در واقع مرمت و بازسازی دو فعالیت جداگانه هستند که در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شود. برخی به دلیل مترادف بوده این واژه فکر می کنند که مرمت و بازسازی یکی است. بله از نظر لغوی این دو واژه یکسان هستند، اما در ساختمان سازی با همدگیر تفاوت های زیادی دارند. اگر به دنبال کشف تفاوت مرمت و بازسازی هستید، توصیه می کنیم تا انتها مقاله ی ما را دنبال کنید. J

مرمت چیست؟

ابنیه های تاریخی را که مشاهده می کنیم، گاهی در اثر شرایط محیطی دچار فرسودگی شده اند و ممکن است فرو بریزند. اما واقعا حیف این همه هنر و خلاقیت در معماری است که گذر زمان با چکش بی رحمش به جانش بیافتد و نابودش کند. برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار پدیده ی مرمت ساختمان شگل گرفته است. در مرمت با استفاده از یک سری ابزار ساخت و ساز به صورت کاملا حرفه ای معایب ایجاد شده در ساختمان برطرف می شود. مرمت دستی است که ساختمان را نوازش کرده و زخم هایش را درمان می کند. اما نکات خاصی در مرمت ساختمان نهفته است. در امر مرمت هیچ تغییری در ظاهر و شکل بنا ایجاد نخواهد شد. چرا که حفظ اصالت ساختمان در کنار مرمت بسیار مهم است. اگر مرمت به نحوی انجام شود که ظاهر ساختمان دچار تغییر شود و با نمونه ی اصلی تفاوت داشته باشد، یک خیانت به هنر و معماری اصیل صورت گرفته است.

بیشتر بخوانیم  عایق کاری محیط در بازسازی

هنگام مرمت عوامل ایجاد کننده ی فرسایش کاملا از بین می روند. در آجر نما های ساختمان و درز های میان آن ها معمولا غبار هایی قرار می گیرد که در طولانی مدت باعث از بین رفتن آجر ها می شود. هنگامی که مرمت اتفاق می افتد، افراد متخصص به آرامی این غبار ها را از میان آجر نما می زدایند، بدون آن که به بافت اصلی آسیبی وارد شود. پس از پایان مرمت ساختمان همان است که در گذشته بوده است، تنها تفاوت ایجاد شده در ساختمان، پاکسازی آسیب های ایجاد شده به مرور زمان بوده است، علاوه بر پاکسازی ظاهری با دخالت های فنی و مهندسی تعمیرات نیز در ساختمان ایجاد می شود، تا از بروز مجدد آسیب ها جلوگیری شود.

تعریف بازسازی

بازسازی بیشتر برای ساختمان های معمولی صورت می گیرد، در بازسازی با تغییرات زیادی رو به رو هستیم، چرا که کاملا آسیب های ایجاد شده در ساختمان برطرف شده است. تاسیسات دستخوش تغییرات زیادی شده و هم چنین شکل ظاهری ساختمان از این رو به این رو می شود. یک اتاق ساده ی فرسوده پس از بازسازی به یک ساختمان شیک و مدرن تبدیل خواهد شد. قبل و بعد ساختمان بعد از بازسازی به نحوی قابل توجه است که ساختمان ها از یکدیگر کاملا متمایز می باشند. محدودیت های زیادی برای بازسازی وجود ندارد، می توان قسمت هایی از ساختمان را حذف کرد و قسمت های جدیدی را به آن افزود.

تعریف بازسازی

تفاوت مرمت و بازسازی در چه چیزی است؟

در مبحث تفاوت مرمت و بازسازی به خوبی دو مقوله ی مرمت و بازسازی را تعریف کردیم. همانگونه که بیان شد، مرمت برای ساختمان های تاریخی و آثار باستانی به کار می رود، اما بازسازی ساختمان مربوط به منازل، ساختمان های معمولی و بدون قدمت تاریخی است. در مرمت دامنه یتغییرات بسیار محدود است و اعمال تغییرات اساس در مرمت هرگز اتفاق نمی افتد. در مرمت با استفاده از فنون مهندسی از فرسایش و فروپاشی ساختمان جلوگیری می شود، بدون آن که تغییری در ساختمان ایجاد شود. اما در بازسازی علاوه بر رفع و رجوع کردن تمامی ایرادات و معایب، شکل و ظاهر ساختمان دچار تغییرات زیادی خواهد شد. به نحوی که با دو تصویر متفاوت قبل و بعد از ساختمان مواجه هستیم.

بیشتر بخوانیم  انواع روش های بازسازی ساختمان

تعریف بازسازی

انواع مختلف مرمت

  1. مرمت تکمیلی : ممکن است قیمت هایی از بنا به کلی از بین رفته باشد، برای حفظ بنا و برطرف کردن معیب آن، مطابق با سبک معماری موجود بنا، قسمت های تخریب شده ساخته می شوند.
  2. مرمت سبکی : در این نوع از مرمت ، بنا هایی مورد احیا قرار خواهند گرفت که زمان های بسیار زیادی از احداث آن می گذرد. مالح بکار رفته در آن کاملا منسوخ شده و وجود ندارد. قیمت هایی از بنا به سبک امروزی مرمت می شود، تناقض ایجاد شده به خوبی نوع و سبک معماری در گذشته را بیان خواهد کرد و از اصالت بنا محافظت می شود.
  3. مرمت حفاظتی : در این نوع از مرمت هدف حفظ بنا است و نباید تغییرات زیادی در آن ایجاد شود. با اعمال مرمت مانع از استهلاک بیش از حد و فرسایش زیادی بنا خواهیم شد.
  4. مرمت استحکامی : در بدنه و اساس بنا دخالت های مهندسی صورت می پذیرد تا استحکام بنا را افزایش دهند و در برابر عواملی مثل باران و زلزه بنا تخریب نشود.
  5. مرمت تاریخی : در این نوع از مرمت نیز بر اساس تاریخی که بنا احداث شده است و سبک معماری آن، مورد احیا و مرمت قرار گرفته و مرمت تکمیلی انجام می شود.
  6. مرمت جامع : در این نوع مرمت از تمامی سبک های مرمت استفاده می شود تا از نابودی و فرسایش بنا پیشگیری شود.

انواع مختلف مرمت کلام پایانی

در این مقاله با هدف تفاوت مرمت و بازسازی به خوبی هر دو پدیده ها را بررسی کردیم. مرمت و بازسازی با وجود این که شباهت های زیادی با همدیگر دارند، اما تفاوت های فاحشی نیز میان این دو دیده می شود. در کشور ها مرمت و بازسازی سالیان زیادی است که رواج پیدا کرده و متخصصین بسیاری در این امر مشغول فعالیت هستند. مجموعه ی هالی سارن با سال ها تجربه در امر طراحی داخلی، مرت، بازسازی و بهسازی ساختمان هر گنه عملیات و اقدام در خصوص ساختمان را مطابق استاندارد های به روز انجام می دهد.

بیشتر بخوانیم  بازسازی ویلا

 کلام پایانیسوالات رایج

  • آیا در بنای تاریخی بازسازی نیز صورت می پذیرد؟ بله، بنای تاریخی نیز در قسمت هایی نیاز به بازسازی دارد، اما محدودیت های زیادی برای آن وجود دارد.
  • چگونه می توان فهمید بنا نیاز به مرمت و یا بازسازی دارد؟ در بازه های زمانی متعدد باید بنا مورد کارشناسی قرار بگیرد و معایب موجود در آن برطرف شود.
  • چه کسانی قادر به انجام مرمت هستند؟ مرمت یک کار تخصصی و حرفه ای است و باید حتما توسط افراد متخصص انجام شود.
برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *