تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی
۰۲
اردیبهشت

تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان یک امر اجتناب ناپذیر بوده که در بازه های زمانی مختلف باید به صورت تخصصی و حرفه ای انجام شود، هر چیزی که در این دنیا وجود دارد، پس از گذران عمر مفید خود دچار فرسودگی خواهد شد. برای جلوگیری از اسقاط آن باید مدام مورد بازسازی قرار بگیرد. ساختمان ها از این قضیه مستثنا نبوده و در حال فرسایش هستند. ساختمان به عنوان پناگاه انسان در برابر شرایط محیطی بیش از هر چیزی در معرض این شرایط می باشد. این شرایط سبب فرسایش ساختمان شده که اگر به موقع مرمت و بازسازی صورت نگیرد، ساختمان در بازه ی زمانی کوتاهی از هم متلاشی خواهد شد.بسیاری بر این باورند که بازسازی با دکوراسیون داخلی چندان تفاوتی نداشته و هر دو یک عملیات در جهت بهبود ساختمان می باشند. با وجود این که هم بازسازی ساختمان و هم امر دکوراسیون داخلی باعث یهتر شدن ساختمان می باشند، اما هر دو این ها مقوله ای جدا از هم بوده که در این مقاله قصد داریم آن را شرح دهیم. تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی ناشی از عوامل متعددی می باشد، در ادامه مبحث برای درک بهتر تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی با ما همراه شوید.

بازسازی ساختمان یعنی چه؟  

برای روشن شدن تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی لازم است تا به خوبی امر بازسازی ساختمان تشریح شود. بازسازی ساختمان به چندین عملیات گفته می شود که تمامی ساختمان را در بر می گیرد. هدف اصلی این فعالیت احیای آسیب های وارد شده به ساختمان بوده که در طی آن ممکن است تغییرات زیادی در ساختمان ایجاد شود. در امر بازسازی ساختمان  تعمیران جایگاه ویژه ای دارند، برای مشخص شدن مکان هایی که به تعمیرات احتیاج دارند، از چندین متخصص تاسیسات استفاده خواهد شد. پس از آن که معایب به خوبی شناسایی شد، تعمیرات نیز شروع می شوند.

اتمام تعمیرات به معنای پایان فرآیند بازسازی ساختمان نخواهد بود. در بسیاری از مواقع برای تعمیرات قسمت های مختلف، مجبور به ایجاد خرابی های زیادی خواهیم شد. به عنوان مثال برای تعمیرات انشعاب لوله آب، لازم است کنده کاری های مختلفی بر روی دیوار و قسمت های متعدد ساختمان ایجاد شود. پس از پایان تعمیرات لوله آّب، با تعمیرات دیوار مواجه خواهیم بود. پس از به پایان رساندن تمامی تعمیرات ایجاد شده، باید طراحی داخلی ساختمان شروع شود. طراحی دکوراسیون داخلی در این مرحله از بازسازی شروع می شود.

بازسازی ساختمان یعنی چه؟  

دکوراسیون داخلی ساختمان یعنی چه؟

تمامی جزئیات و وسایلی که درون ساختمان قرار دارد، جزئی از دکوراسیون داخلی می باشد. مبلمان، فرش، پارکت، پرده، کنسول، تخت خواب، باکس، دراور و …. در کنار هم دکوراسیون داخلی را تشکیل می دهند. اما دکوراسیون داخلی به معنای وسایل موجود در ساختمان نمی باشد، دکوراسیون داخلی رنگ وسایل و نوع چیدمان آن ها در کنار هم را تعیین می کند. اگر دکوراسیون داخلی به شکل صحیح و اصولی انجام نشود، فضای  بسیار ناهنجاری به داخل ساختمان خواهد داد. دکوراسیون داخلی تنها ظاهر را در گیر می کند و توجهی به فونداسیون و آسیب های ایجاد شده در ساختمان ندارد. طراحی دکوراسیون داخلی نیز کار هر کسی نبوده و باید از افراد متخصص این کار کمک گرفت.

دکوراسیون داخلی ساختمان یعنی چه؟

تفاوت بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی

در مبحث تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی  تلاش شد تا به خوبی بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی معرفی شوند. در ادامه تفاوت های میان آن دو را بیان خواهیم کرد. در دکوراسیون داخلی هیچ اهمیتی به تعمیرات موجود در ساختمان داده نمی شود، بیشتر بر روی وسایل تزئینی و اجزا تشکیل دهنده ی فضای داخل ساختمان تمرکز دارد. دکوراسیون داخلی با توجه به طراحی های دنیای مد تعیین می شود، اما در بازسازی ساختمان حتما یک سری استاندارد و اصول وجود دارد که باید به بهترین شکل ممکن رعایت شود.  در جزئیات و هم چنین در کلیات شاهد تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی می باشیم.

دکوراسیون داخلی جزئی از عملیات بازسازی ساختمان می باشد، بی شک بازسازی ساختمان فعالیت های گسترده تری را شامل می شود و هزینه های ناشی از آن بیش از دکوراسیون داخلی خواهد بود. در دکوراسیون داخلی تنها بخش های داخلی ساختمان و چیدمان وسایل موجود در آن اهمیت دارد. فعالیت های موجود در کوراسیون داخلی بیشتر معطوف به چیدمان و وسایل موجود در ساختمان می باشد و اهمیتی به خرابی و ایرادات موجود در بنا نمی دهد.

اگر دکوراسیون داخلی را تغییر دهید، نیازی به مجوز و یا تاییدیه های شهرداری نخواهید داشت، به عبارت بهتر محدودیتی برای تعیین و انتخاب دکوراسیون داخلی وجود ندارد. اما در بازسازی ساختمان و ایجاد تغییرات ابتدا نیاز به دریافت مجوز از شهرداری هستیم، چرا که بر طبق استاندارد و قوانین موجود در ساختمان سازی، نمی توان به صورت سر خود اقدام کرد. بازسازی در چارچوب قوانین صورت می پذیرد تا به استحکام ساختمان خدشه ای وارد نشود. با وجود این که در دکوراسیون داخلی نیز یک سری اصول وجود دارد، اما هیچ کدام از آن ها به اندازه ی مجوز شهرداری برای بازسازی ساختمان سخت نیست.

تفاوت بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی

و در پایان

در این مقاله قصد داشتیم تا تفاوت بازسازی و دکوراسیون داخلی را به خوبی بیان کنیم. برای این امر هر دو فرآیند بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی را معرفی کردیم. برای بازسازی ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی نیاز است تا از مجموعه هایی کمک گرفته شود که در این زمینه ها فعال هستند. مجموعه ی هالی سارن یکی از بهترین ارائه دهندگان طراحی داخلی و بازسازی ساختمان می باشد. در هالی سارن موقعیت ساختمان و منطقه ای که در آن واقع شده است، بررسی شده و سپس بازسازی ساختمان و هم چنین دکوراسیون داخلی مطابق با شرایط موجود ارائه خواهد شد.

سوالات رایج کاربران

  • آیا تنها در آخرین مرحله از بازسازی ساختمان به سراغ دکوراسیون داخلی می رویم؟ خیر، در انتخاب مصالح قسمت های خارجی ساختمان نیز دکوراسیون داخلی دخیل می باشد.
  • آیا می توان بدون مراجعه به مراکز معتبر، دکوراسیون داخلی را انتخاب کرد؟ خیر، دکوراسیون داخلی نیز بر طبق یک سری اصول انجام می شود، که تاثیر زیادی در کار نهایی دارد.
  • آیا به هیچ عنوان در دکوراسیون تعمیرات نقشی ندارد؟ دکوراسیون پس از اتمام تعمیرات صورت می پذیرد.