تفاوت بازسازی و بهسازی

تفاوت بازسازی و بهسازی

دو فرآیند که در ساختمان سازی با آن ها مواجه هستیم، بازسازی و بهسازی می باشد. گاهی به دلیل تشابه لغوی بازسازی و بهسازی این گونه برداشت می شود که هر دو مقوله بازسازی و بهسازی با یکدیگر یکسان می باشند، که البته کاملا برداشت اشتباهی است. در این مقاله با هدف بیان تفاوت بازسازی و بهسازی تلاش می کنیم تا هر دو این عملیات ها را به خوبی معرفی کنیم. برای درک بهتر تفاوت بازسازی و بهسازی خواهش مندیم تا انتها نقاله ما را همراهی کنید.

تعریف بهسازی ساختمان

واژه ی بهسازی متشکل از قسمت ” به ” و ” سازی ” می باشد. در کل این واژه به معنای بهتر ساختن است. در ساختمان سازی نیز بهسازی به فرآیندی اطلاق می شود که در طی آن سازه با استفاده از استاندارد های موجود در ساخت و ساز و هم چنین به شکلی ایمن ساخته می شود. متاسفانه با پیشرفت جوامع صنعتی به طبیعت آسیب های جبران ناپذیری وارد شده است. در طی این تخریب ها، عواقب سوئی زمین و انسان ها را مدام تهدید می کند. زلزله در بسیاری از نقاط کره زمین به شکل مداوم اتفاق می افتد، متاسفانه ساختمان و خانه ها که پناهگاه بشر است در چنین مواقعی به قاتل او تبدیل خواهد شد، اگر بهسازی نشده باشد.

بهسازی سبب می شود تا ساختمان از پایه به بهترین شکل ممکن و بر طبق اصول مهندسی ساخته شود. استحکام ساختمان در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله یکی از فواید بهسازی است. البته بهسازی نیز منوط به شروط مختلفی است.

بیشتر بخوانیم  تخریب و بازسازی ساختمان
بهسازی با هالی سارن:

از هر کسی نمی توان برای بهسازی ساختمان استفاده کرد. برای امر بهسازی باید به یک مرجع و مجموعه‌ی معتبر مراجعه شود که متشکل از کادری حاذق و ماهر است.

تعریف بهسازی ساختمان
تفاوت بازسازی و بهسازی

تعریف بازسازی

در مبحث تفاوت بازسازی و بهسازی، نیاز است تا هر دو پدیده های بازسازی و بهسازی به خوبی معرفی شوند. بازسازی به فرآیندی اطلاق می شود که تمامی معایب ساختمان از جمله؛ پوسیدگی دیوار ها، رسوب موجود در لوله ها و خرابی های درون ساختمان همگی ابتدا شناسایی و برطرف می شوند. هم چنین در بازسازی ممکن است یک سری تغییرات  در ساختمان ایجاد شود، به عنوان مثال نصب راه پله و یا تغییر سایز پنجره در بازسازی انجام خواهد شد. زمانی که اقدام به بازسازی می کنید، از یک ساختمان پیر و خسته، ساختمان جوانی و تازه خواهید ساخت. شکل و ظاهر ساختمان پیش از بازسازی و پس از آن بسیار متحول شده است و کاملا از همدیگر متمایز می باشند.

 

بیشتربخوانید: بازسازی ساختمان چگونه صورت می گیرد؟!

تفاوت بازسازی و بهسازی در چیست؟

تا این قسمت از مبحث تفاوت بازسازی و بهسازی به خوبی هر دو  فرآیند بازسازی و بهسازی بیان شدند. هدف در بهسازی ساختمان معطوف به سازه و استحکام و مقاومت آن است. در این فرآیند اهمیتی به زیبایی و تعمیرات موجود در ساختمان داده نمی شود. اما برخلاف بهسازی ساختمان، در بازسازی فعالیت‌ها معطوف به احیا ساختمان می‌باشد و هیچ اهیمتی به کیفیت بنا از نظر مقاومت در برابر زلزله داده نمی‌شود. مهم ترین تفاوت بازسازی و بهسازی در این است که یکی ظاهر را در نظر دارد و دیگری بنا و کیفیت ساخت آن را احیا می کند. با وجود این که هر دو آن ها عملیات احیا ساختمان را انجام می دهند، اما در مرکز فعالیت و نقطه ی توجه با هم متفاوت است. به عبارت بهتر بهسازی ساختمان کلی نگر بوده و با اساس و بدنه ساختمان در ارتباط است، اما بازسازی ساختمان معطوف به اجزای تشکیل دهنده ی بدنه است و به جزئیات اهمیت می دهد.

بیشتر بخوانیم  لیست کار های بازسازی
تفاوت بازسازی و بهسازی در چیست؟
تفاوت بازسازی و بهسازی

در چه ساختمان هایی بهسازی انجام می شود؟

در تمامی ساخت و ساز های مدرن، بهسازی از ابتدا رعایت شده و ساختمان به شکل کاملا ایمن و استاندارد ساخته می شوند. اما هم چنان ساختمان های بسیار زیادی وجود دارند که به هیچ عنوان استاندارد نیستند و نیاز به بهسازی دارند. برای چنین ساختمان هایی دو راه وجود دارد.گاهی آن ها را کاملا تخریب کرده و در زمین آن ها ساختمان های استانداردی ساخته می شود. در بعضی مواقع نیز ساختمان قابلیت بهسازی داشته و می توان با اعمال تغییراتی در آن بهسازی را انجام داد. برآورد هایی که از هزینه ی ناشی از تخریب و بهسازی انجام شده است، حاکی از آن بوده که بهسازی بسیار ارزان از تخریب و ساخت مجدد است.

اگر تصمیم بر تخریب باشد، هزینه های تخریب با ساخت و ساز جمع شده که مبلغی بسیار بالا خواهد بود. اما زمانی که تصمیم به بهسازی گرفته می شود، شاید بخش هایی از ساختمان تخریب شود. اما هزینه های ناشی از آن در مقایسه با تخریب بسیار ناچیز خواهد بود. پس بهتر است که بهسازی صورت پذیرد.  البته پیش از ان که بازسازی ساختمان شروع شود، باید کارشناسی های لازم بر روی ساختمان انجام شود. سپس بر اساس آن می توان نتیجه گرفت که آیا می توان ساختمان را مورد بهسازی قرار داد و یا خیر؟

در چه ساختمان هایی بهسازی انجام می شود؟کلام پایانی

در این مبحث  تفاوت بازسازی و بهسازی را بیان کردیم. بهسازی ساختمان باسازه سروکار دارد و هدف ازآن ایمن‌سازی ساختمان می‌باشد. امادربازسازی معایب موجود تاسیسات ساختمان مورد بررسی قرار گرفته و آن ها با تعمیرات مختلف برطرف خواهند شد. البته لازم به ذکر است که هر دو پدیده ی بازسازی و بهسازی باسد زیر نظر افراد متخصص و ماهر انجام شود. در پایان مجموعه ی هالی سارن را معرفی می کنیم. این مجموعه دارای متخصصین و مهندسین حاذقی است که امر ساخت و ساز را با اصولی ترین شگرد ها به سرانجام می رساند. برای طراحی داخلی، طراحی دکوراسیون، بازسازی و بهسازی می توانید روی مجموعه هالی سارن حساب کنید.

بیشتر بخوانیم  بهترین روش‌های بازسازی ساختمان

سوالات متداول

  • آیا بازسازی و بهسازی توسط افراد یکسان انجام می شود؟ خیر، بهسازی را مهندس های عمران و بازسازی توسط معمار ها و مهندیس تاسیسات انجام خواهد شد.
  • آیا می توان هر ساختمانی را مورد بهسازی قرار داد؟ برای این امر ابتدا باید کارشناسی های لازم انجام شود. نتیجه ی کارشناسی،  بهسازی و یا تخریب را تعیین خواهد کرد.
  • آیا بهسازی به مجوز خاصی نیاز دارد؟ البته، برای بهسازی و انجام آن باید از شهرداری مجوز مربوطه را دریافت کرد.
  • بیشتر بخوانبد: انواع بازسازی ساختمان
برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *