بازسازی ستون

بازسازی ستون

البته که ستون‌ اولین و اساسی ترین المان در طرح‌ریزی اسکلت هر ساختمان محسوب می‌شود و حذف آن از آرایش اسکلت ساختمان غیر ممکن محسوب می‌گردد. اما مطمئنا نمیتوان جایگاه هیچ کدام از ستون‌ها را در نقشه ساختمان با تغییر همراه نمود. چرا که اصول مهندسی حاکم نسبت به نقشه ساختمان و متراژ زمین تعیین کننده جایگاه قرارگیری هر یک از ستون‌ها در پروسه اسکلت زدن ساختمان است. گاهی یک تک ستون در میانه یا مرکزیت منزل قرار می‌گیرد و علاوه بر اشغال قسمتی از فضا؛ دکوراسیون داخلی را در شرایط نامطلوبی قرار خواهد داد. لازم بذکر که ایجاد چنین شرایطی تنها وابسته به پیاده سازبی اسکلت آهنیست و در نوع بتن شاهد این مسئله نخواهیم بود. این ستون‌ها در گذشته شکل پر رنگ‌تر و معمول‌تری را نسبت به حال حاضر داشتند که به سبب تغییر در دکوراسیون داخلی و ایجاد سبک‌های جدیدتر به یک چالش بزرگ مبدل شده‌اند. مطمئنا که نمیتوان اقدام به حذف ستون‌ها نمود اما میتوان وجود آن‌ها را در فضای خانه با شرایط مطلوب‌تری همراه ساخت. پس اگر در مباحث نوسازی ساختمان‌ها؛ موضوع بازسازی ستون پیش کشیده شد متعجب نشوید چرا که ممکن است همان راه‌حلی باشد که مدت‌هاست برای حذف ستون از فضای داخلی منزلتان در جستجوی آن هستید‌.

 

 

بازسازی ستون

ستون به عنوان یک المان مهم در معماری هر ساختمان  است که همیشه با دیدی منفی به آن نگرسته‌ایم. زیرا از بعد دیگری هم می‌توانیم ستون را به یکی از اجزا مهم در دکوراسیون داخلی تفسیر کنیم که هم می تواند جنبه زیبایی داشته باشد و هم جنبه کاربردی. فقط کافی است در یک پروسه موثر یعنی بازسازی ستون، آن را با سبک حاکم در دکوراسیون داخلی تناسب ببخشید و آن را از قالب یک ستون خشک و بی روح که زیبایی تمامی فضا را ربوده است، نجات بدهیم. اما از جایی که گزینه‌های پیشنهادی در مدل ستون خانه در دکوراسیون داخلی از لحاظ اندازه و طراحی‌های متعدد در تنوع گسترده‌ای می‌باشد؛ نوع دیزاین و طراحی آن گاهی می‌تواند به پروسه‌ای پیچیده و دشوار مبدل گردد.کافیست برای داشتن یک انتخاب موفق برای رقم زدن چهره‌ای جدید بر ستون‌های قدیمی، طرح‌های موجود و میزان تناسبشان با فضا را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم با ذهن بازتری یک تصمیم نهایی و قطعی بگیریم. در ادامه با چند روش به جهت تغییر چهره ستون‌ها در پروسه بازسازی آشنا خواهیم گشت.

بیشتر بخوانیم  هر آنچه در ارتباط با بازسازی خانه باید بدانید

انواع بازسازی ستون

ستون های گرد یا دایره‌ای کلاسیک به طور معمول در ۳ بخش تقسیم بندی خواهند شد که عبارتند از:

  • قسمت سر یا بالایی ستون
  • بدنه میانی
  • قسمت پایه

عموما در قسمت سر و پایه ستون شاهد عرض بیشتری نسبت به قسمت میانی بدنه می‌باشیم. این قسمت محلی مناسب به جهت اضافه نمودن طرح های فاخر همچون گچ کاری‌های نقش دار و با اصالت است. دقت کنید اگر در دکوراسیون داخلی فضا سبک کلاسیک حاکم است‌. برای تناسب ستون با سبک حاکم بهتر است یه سراغ سر یا پایه ستون بروید. چرا که بهترین موقعیت را نسبت به قسمت میانی برای پیاده سازی طرح های یونانی و رومی جهت استفاده در سبک کلاسیک دارا است‌. البته این طراحی از نظر برخی افراد بسیار ساده و بدور از کوچکترین تجملاتی به‌نظر می‌رسد. در این شرایط و برای لوکس‌تر جلوه دادن ستون اجرای طرح های سلطنتی و ویکتوریایی می‌توانند بهترین گزینه برای جلب نظر این افراد محسوب گردد. اجرای طرح‌های تجملاتی و فاخر بیشتر بر روی ستون های گرد و منحنی شکل جلوه نمایی خواهند کرد به همین سبب اجرای این سبک بر روی ستون‌های گوشه‌دار غیرممکن و ناخوشایند خواهد بود.

 

انواع بازسازی ستوننوع و یا شکل هندسی ستون اولین فاکتور در طراحی و تزیین در پروسه بازسازی هر ستون به حساب می‌آید. توجه داشته باشید که علاوه بر تزئین ستون قادر به تغییر شکل هندسی قالب آن هستید. انتخاب بدنه تا میزان بالایی به نوع کاربرد ستون بستگی دارد. برای مثال اگر ستون نقش ساپورت را دارا است متریال آجری و یا سنگی چون گرانیت و مرمر؛ بهترین نوع پوشش محسوب می‌گردد.

بیشتر بخوانیم  قوانین تخریب ساختمان

اما گاهی قرار است که ستون ها در قالبی دکوراتیو ایفای نقش کنند به همین سبب بهتر است تا از متریالی کم هزینه‌تر اما جذاب بهره برده شود. این پوشش علاوه بر فاکتورهای نام برده شده سبک و نیز دارای خاصیت رنگ‌پذیری می‌باشند. به همین سبب به سهولت میتوان آن را با تمامی سبک‌ها و طیف رنگی قلبشان در فضا هماهنگی بخشید. این پوشش‌ها عبارتند از:

  • روکش‌های PVC
  • فایبرگلاس
  • شیشه
  • فلز یا ام دی اف

 

 

اما وقتی که پای دکوراسیون داخلی با سبک مدرن و مینیمال به میان می‌آید؛ هیچ متریالی در جایگاه بتن با ظاهری شیک، اما باوقار و ساده نمی‌تواند با اجرا بر روی ستون جذابیت فضا را چند برابر نماید. ستون‌ها با جنسیت بتن اکسپوز به قدری با زیبایی و جذابیت همراه هستند که هیچ نیازی یه تزئینات به واسطه متریال‌های دیگری ندارد. خودنمایی این نوع ستون‌ها در سبک مینیمال و مدرن بدوز از چشم نخواهد ماند.

حضور چوب در دکوراسیون داخلی منازل همه ما به یک عنصر ثابت مبدل گشته است. و اما در حال حاضر در قالب یک روکش نیز برای هر دیوار و یا ستونی در سبک روستیک یا کلاسیک؛ از بهترین گزینه‌ها محسوب خواهند شد. مدل چوب کار شده و تصویری که رقم زده می‌شود وابسته به نوع اجرای آن از عین سادگی گرفته تا همراه با برجستگی و کنده‌کاری می‌باشد. هر کدام از این موارد زیبایی و حس‌‌و ‌حال متفاوتی را به فضای داخلی خانه خواهند بخشید.

 

انواع بازسازی ستون

در قسمت بالا مفصل در باب اجرای یک ستون لوکس و فاخر در قالب بازسازی ستون سخن به میان آوردیم. اما باید بگوییم از قدیم‌الایام تا به امروز نقش سنگ‌هایی چون مرمر،گرانیتی یا کوارتزی جریانی لوکس و فاخر را با سبک پیاده شده در دکوراسیون داخلی در فضا همراه می‌سازد‌. البته که ممکن است قیمت تمام شده در نوسازی ستون‌ها به واسطه سنگ‌ها کمی هزینه بر تمام شود. که در این صورت می‌توانیم به سراغ نوع مصنوعی آن با همان درجه زیبایی اما قیمتی کمتر برویم.

بیشتر بخوانیم  آغاز بازسازی ساختمان

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *