بازسازی خانه قدیمی روستایی- وبسایت دکوراسیون داخلی هالی

بازسازی خانه قدیمی روستایی

در هر گوشه و کنار این سرزمین معماری های خارق العاده ای وجود دارد. اما متاسفانه کهولت‌سن چنین ساختمان‌هایی باعث شده شاهد ویرانی و خرابی‌های زیادی درآن‌ها باشیم. خانه قدیمی روستایی یادگاری از اصالت بکر ایرانی است که هنوز پا برجا مانده است. حیف این همه زیبایی که زمان به جانش افتاده و تخریبش می کند. خوشبختانه این روز ها شاهد طرح جدیدی با عنوان بازسازی خانه قدیمی روستایی هستیم.

بازسازی‌خانه‌قدیمی روستایی با سایر بازسازی‌ها متفاوت است. دراین‌نوع‌خاص علاوه‌بر رفع تمامی ایرادات ساختمان، حفظ بنا و اصالت آن امر با اهمیتی می باشد. برای موفقیت بودن امر بازسازی خانه قدیمی روستایی لازم است ازیک مجموعه‌ی کارآزموده و مجرب بهره‌مند شد. در ادامه‌ی این مطلب بازسازی خانه قدیمی روستایی را مورد بررسی قرارداده‌ایم. بادنبال کردن این مطلب افتخار همراهی‌تان را نصیب ما کنید.

بازسازی خانه قدیمی روستایی- وبسایت دکوراسیون داخلی هالینمونه‌های بازسازی خانه قدیمی روستایی در ایران

به عقیده ی بعضی از افراد بازسازی خانه قدیمی روستایی یک امر بسیار اشتباه و بیهوده است که تنها سبب هدر رفت هزینه های گزافی خواهد شد. چرا که این خانه ها از اساس و بنیه ضعیف هستند. با وجود چنین انتقاد هایی باید بگوییم که خانه های قدیمی یک گنج ارزشمند هستند که بازسازی و ایمن سازی آن ها می تواند بسیار سودآور و ثمر بخش باشد. به‌عنوان مثال درشهر ماسوله صدها  خانه قدیمی روستایی بناشده‌است که ازنظر قدمت و شکل معماری ثبت جهانی شده‌اند. بازسازی اصولی ازخانه‌های قدیمی یک بوم‌گردی خاص و فوق العاده ساخته است. برای توریست وگردشگر خانه قدیمی اهمیت ویژه ای دارد، از این‌رو درآمد ناشی از بازسازی خانه قدیمی روستایی چندین برابر هزینه‌های صرف‌شده درطرح بازسازی می باشد.

بیشتر بخوانیم   بازسازی آشپزخانه|ایده های موثربرای نوسازی آشپزخانه

ابیانه نیز مانند ماسوله مورد بازسازی قرار گرفته و از پتانسیل نهفته در آن استفاده می شود. در کشور ما روستا های بسیار زیادی وجود دارند که قدمت آن ها از شهر های بزرگی چون شیراز و اصفهان نیز بیشتر می باشد. کافی است کمی به این بنا های سالخورده و در عین حال جذاب و تکرار نشدنی توجه کنیم و از گنج پمهان درون آن ها بهره مند شویم.

 

نمونه های بازسازی خانه قدیمی روستایی در ایران- وبسایت دکوراسیون داخلی هالینحوه  بازسازی خانه قدیمی روستایی

برای بازسازی خانه قدیمی روستایی از یک روش خاص استفاده نخواهدشد. روستاهای مختلفی که درایران وجود دارند، بنا به‌اقتضای محیطی از مصالح متفاوتی در ساخت آن ها استفاده‌شده‌است، بازسازی متفاوت خواهد بود.  در روستاهای موجود درشمال کشور چوب درختان اولین مواد اولیه برای ساخت خانه محسوب می‌شده است . در استان یزد شاهد خانه های خشتی با سبک معماری خاصی هستیم. به همین دلیل در بازسازی خانه قدیمی روستایی ابتدا به شکل معماری و مصالح توجه می شود، سپس بر اساس آن ها، روش بازسازی را تعیین می کنند.

اساس تمام بازسازی در قسمت های مختلف ایران، حفظ اصالت و شکل ظاهری خانه می باشد. تعمیرات به نحوی انجام خواهد شد که دخالت در فرم و ساختار خانه به حداقل برسد. به همین دلیل از یک تیم مهندسی حرفه ای و خبره برای امر بازسازی خانه قدیمی روستایی بهره می برند. اما تاثیر بازسازی بر دوام خانه بسیار زیاد می باشد. بی شک یک خانه پیش از بازسازی و پس از آن قابل مقایسه نخواهد بود.

چراکه تعمیرات کلی درآن صورت‌گرفته و تمامی معایب آن برطرف شده‌است. هم چنین در کنار بازسازی بازسازی خانه قدیمی روستایی اقدام به بهسازی نیز خواهد شد تا خانه‌ها در برابر عوامل محیطی هم چون سیل و زلزله مقاوم شوند. هر چند در گذشته معماری ها بسیار پیشرفته بوده است و در طراحی سازه ی آن ها چاره ای برای این حوادث وجود داشته‌است. اما ایمن سازی امری است‌که نباید پشت گوش گذاشته‌شود.

بیشتر بخوانیم  بازسازی داخل منزل بدون تخریب

در ابتدا کارشناسی های لازم توسط چندین مهندس انجام می شود. مشکلات موجود درخانه قدیمی روستایی به‌چند دسته تقسیم‌شده که بعضی از آن‌ها اولویت بالاتری دارند. تاما تعمیرات به یکباره انجام نخواهد شد. رعایت سلسله مراتب در بازسازی خانه قدیمی روستایی بسیار هم می باشد. تعمیرات یکی پس از دیگری با نهایت دقت و ظرافت توسط افرادی ماهر انجام می‌شود. مجموعه‌ای از مهندیسی تاسیسات وظایف بازسازی را برعهده‌گرفته و خانه رامورد بازسازی قرار می‌دهند.

دو شرط مهم برای متریالی که در خانه بکار می رود:

۱. متریال نباید با مصالح موجود در ساختمان متناقض باشند. هماهنگی بین مصالح بکار رفته‌شده بسیارمهم است.

۲.متریال باید از فرهنگ و نوع معماری منطقه تبعیت کند. به عنوان مثال در شهر یزد از خانه های چوبی گذشتگان استفاده نمی‌کردند. خانه ها اکثرا خشتی بوده و بادگیر هایی درون آن ها نصب شده‌است. به طبع از معماری یزدی برای بازسازی خانه قدیمی روستایی موجود در این منطقه از مصالح منطبق با آن استفاده کرد.

نحوه  بازسازی خانه قدیمی روستایی- وبسایت دکوراسیون داخلی هالیکلام آخر

بازسازی خانه قدیمی روستایی در این روز ها بسیار رایج شده است. خانه های قدیمی نشانه ای از فرهنگ، هنر، معماری و آداب و روسم گذشتگان هستند که باید به درستی مورد بازسازی و احیا قرار گیرند. اما استفاده از کادری مجهز بیش از سایر موارد با اهمیت است. مجموعه ی هالی سارن با سال ها تجربه در زمینه ی ساخت، بازسازی و طراحی داخلی ساختمان آماده‌ی ارائه ی خدمت بوده و مراجعه کنندگان می توانند برای بازسازی ساختمان ها در زمینه های متعدد از ایشان یاری بجویند.

  • سوالات رایج

  • آیا می توان خانه های قدیمی تمامی روستا ها را مورد بازسازی قرار داد؟ در واقع تمامی بافت قدیم مورد بازسازی قرار نمی گیرند. بعضی‌از آن‌ها به دلیل قرارگرفتن درطرح شهرسازی کاملا تخریب خواهندشد.
  • در صورت بازسازی نیاز به تعمیرات کاملا حذف خواهد شد؟ در زمان بازسازی و یک بازه ی مشخص پس از آن نیازی به انجام هیچ تعمیری نخواهیم بود. اما استهلاک ساختمان امری اجتناب ناپذیر می باشد.
  • بازسازی چگونه از ساختمان محافظت خواهد کرد؟ بااعمال تعمیرات مختلف‌بر روی ساختمان، بنا کاملا ایمن شده وبه‌راحتی فرسوده نخواهدشد.
بیشتر بخوانیم  مزیت های بازسازی ساختمان کدامند

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *