آنچه در مورد طراحی داخلی باید بدانیم

آنچه در مورد طراحی داخلی باید بدانیم

آنچه در مورد طراحی داخلی باید بدانیم در گذشته نقاشی، طراحی و کشیدن نقش های جذاب بر روی سنگ و دیوار غارها بسیار رایج بود.طراحی داخلی از شرق تا غرب دارای تنوع و تفاوت فراوانی است. علاقه به طراحی داخلی در قسمت شرق بارز تر بوده و بیشتر به چشم میخورد. چون افراد این ملل توجه زیادی به نقاشی، طرح های رنگی، فرش های ایرانی، مبل و صدف کاری های ژاپنی دارند. این شور و شوق و علاقه در فضای زندگی آنها به خوبی نمایان و قابل ملاحظه است. به هماهنگی لازم برای ایجاد طرح های زیبا به واسطه ی رنگ ها،اشیا و اثاثیه در یک محیط اداری یا محیط خانه که باعث خالق دکور زیبا، شیک و جذاب شود، طراحی داخلی(طراحی دکوراسیون) گفته میشود.

ما دراین مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد طراحی  دکوراسیون داخلی و انواع سبک مربوط به آن به شما عزیزان ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

طراحی داخلی (دکوراسیون) چیست؟!

یک هنر جذاب با ریزه کاری، جزکاری و تکنیک های متنوع و متفاوت که دائما براساس سلیقه و نیازهای روز در حال تغییر و تحول است، طراحی داخلی بوده که در زمان چیدمان خانه، دفتر کار و سایر مکان ها نقش اصلی را ایفا میکند. توجه داشته‌باشید میان طراحی داخلی با معماری و عناصر مربوط به ساختمان، ارتباط و اتصال  وجود دارد.

چیدمان مربوط به دکوراسیون داخلی بر اساس سلیقه تعیین میشود اما اصول و سبک های خاصی را، طراحی داخلی به خود اختصاص میدهد. به دلیل اینکه امروزه اکثر فعالیت ها و مشاغل در فضای بسته به مدت‌زمان طولانی انجام میشود، بنابراین فضای مربوطه نباید طوری طراحی شود، که برای افراد خسته کننده باشد. افرادی که قصد دارند، به  یک  دکوراتور حرفه ای و خوب تبدیل شوند باید دوره های مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی را پشت سر بگذارند. آموزش و فعالیت در زمینه ی طراحی داخلی سبب کسب و کار و افزایش سود دهی میشود.

اما لاژمه‌ی سود دهی بالا و کسب درآمد انجام کار با کیفیت بالا است. در دوره‌های طراحی دکوراسیون داخلی، آشنایی با تاریخ هنر، معماری و  تمامی شیوه‌ها و سبک‌های طراحی داخلی صورت میگیرد. افرادی که در زمینه طراحی داخلی تجربه و تبحر فراوانی داشته اند، الگو و سبک  های طراحی زیادی بر جا گذاشته اند.

اشاره به تعریف دیگر طراحی داخلی

طراحی داخلی، زیر مجموعه ای از عامل مختلف شامل: بافت، رنگ، سقف، دیوار، فرم ها، نور، کف، عناصر تزئینی و کارکردی و انواع مبلمان است. در واقع این عناصر ابزار مورد نیاز برای طراحی داخلی هستند، که با توجه به یک برنامه و هماهنگی خاص در کنار هم قرار میگیرند و سبب خالق یک طرح و سبک ویژه ی دکوراسیون میشوند. طراحی داخلی جنبه های ساختاری، فنی و کاربردی را نیز شامل میشود.طراحی داخلی یک ترفند کاربردی برای پویایی و بهبود بخشیدن به‌سبک زندگی است، که امروزه در مرکز توجه مردم قرار دارد.

بیشتر بخوانیم  کمد دیواری اتاق خواب| انواع کمد دیواری

آموزش طراحی دکوراسیون

مراکز زیادی برای آموزش طراحی داخلی وجود دارد، که افراد علاقه مند به این مراکز و آموزشگاه مراجعه میکنند. دراین آموزشگاه ها تمام نکات مربوط به چیدمان، رنگ و نقشه داخلی و … به شخص آموزش داده میشود. زمانی‌که آموزش به طور حرفه‌ای و کامل داده میشود، شخص میتواند به واسطه این حرفه اشتغال‌زایی و کسب‌درآمد کند.

آنچه در مورد طراحی داخلی باید بدانیم و دردکوراسیون داخلی تأثیر میگذارد

امروزه در طراحی داخلی دکوراسیون عوامل زیادی تاثیر می گذارند، این عوامل با گذشت زمان،  پیشرفت تکنولوژی، افزایش خواسته ها و توقعات مردم روز به روز در حال تغییر و تحول است. ما دراین قسمت قصد داریم به چند مورد از این عوامل اشاره کنیم.

این عوامل شامل موارد زیراست:

نقشه داخلی

ایفاگر مهم ترین نقش در طراحی داخلی، نحوه ی تقسیم کردن پلان ها است. زمانی که طراحی پلان به گونه‌ای باشد که فضای آزاد و منعطف ایجاد کند، رضایت و میزان آرامش شخص بیشتر است و فضای بهتری برای چیدمان اشیا و مبلمان در اختیار او قرار میگیرد.

 میزان نور دهی محیط در طراحی داخلی

درک و مشاهده زیبایی اطراف همگی به وجود نور و تابش نور وابسته است. در نتیجه عدم وجود نور سبب پنهان ماندن زیبایی های محیط میشود. با توجه به گفته های فوق محرز میشود که نور پردازی و وجود نور در طراحی داخلی بسیار مهم و حیاتی است. نحوه ی نور پردازی اصول و شیوه ی مختص به خود را دارد. توجه کنید وجود نور فقط قابل اهمیت نیست بلکه نحوه قرار گیری، جهت قرار گیری و محل قرار گیری المان های تأمین کننده نور در نمایان سازی زیبایی محیط بسیار حائزاهمیت است.

زیرا نور پردازی علاوه بر نشان دادن زیبایی محیط این قابلیت را دارد که اندازه فضا یعنی کوچکی و بزرگی‌را نیز نمایان میکند. بارزترین ویژگی که یک فضا و دکور میتواند داشته‌باشید، وجود نور طبیعی و کافی است. هنگامی‌که برای محیط نور طبیعی کافی نباشد، نور های مصنوعی ویسیله ی نور پردازی کمبود نور را جبران میکنند. نور پردازی سه نوع زیر مجموعه را شامل میشود، از قبیل:

  • نور پردازی محدود: همانطور که از نام این نوع نور پردازی مشخص است، این نور پردازی در مواقع تاریکی قسمت محدودی را نور میبخشد.
  • نور پردازی متمرکز: این نوع نور پردازی به این صورت است، که تنها قسمتی خاصی را نور میخشد.
  • روشنایی عمومی: مقدار کمی نور که به وسیله ی نور پردازی از سقف فضای زیادی را روشن میسازد.

 

پوشش دهی کف، دیوار و سقف

نوع پوشش دهی کف، دیوار و سقف در قسمت های مختلف خانه یا دفتر کار طبق طرح های روز و سلیقه هر شخص متفاوت است. برای مثال برای طراحی، کف پذیرایی و اتاق خواب استفاده از پارکت و لمینت مناسب است. برای دیوار آشپزخانه کاشی طرح دار یا  ساده، برای دیوار حال و پذیرایی و اتاق خواب کاغذ دیواری با طرح های خاص پیشنهاد میشود.

  رنگ

مهم ترین عنصر در سبک زندگی که از دیدگاه روانشناسی نیز کارکرد فراوان و متفاوتی دارد، رنگ است. روح و روان انسان شدیدا تحت تاثیر رنگ ها قرار میگیرد. برای مثال برخی رنگ موجب افزایش استرس و برخی رنگ ها موجب تشدید آرامش میشود‌. بنابراین آشنایی جامع رنگ ها برای طراح داخلی یک نکته مهم و حائز اهمیت است، که هر رنگی برای چه  محیط و فضایی مناسب است. اگر بخواهیم رنگ هارا به دو دسته کلی تقسیم کنیم، شامل رنگ های گرم و سرد میشوند.

  • رنگ های گرم: رنگ های قرمز، نارنجی و زرد سبب ایجاد حرارت شده و آدرنالین را افزایش میدهند.
  • رنگ های : رنگ های آبی و سبز دما بدن و ضربان قلب را کاهش داده و سبب ایجاد سرما میشوند‌.
بیشتر بخوانیم   طراحی حیاط

تفکیک و طراحی کاربردی فضا و محیط

جداسازی فضای داخلی ساختمان به واسطه ی المان هایی نظیر سقف، کانتر و دیوار انجام میگیرد، که این مسئله سبب هویت بخشی فضای داخلی ساختمان میشود. برای جداسازی یا پارتیشن های مربوط به فضای داخلی با توجه به کاربرد و شکل فضا از متریال و ابراز های گوناگونی بهره گرفته میشود، که هر کدام از این ابزار و متریال کاربرد و زیبایی خاصی دارند.

وسایل زینتی، پرده و مبلمان

مهم ترین و آخرین آپشن برای طراحی داخلی محیط بهره گیری از مبلمان و سایر وسایل منزل است. انتخاب لوازم منزل مانند پرده، میز تلویزیون، مبلمان و میز ناهار بسیار مهم و قابل توجه است.دقت کنید انتخاب لوازم باید با توجه به دکوراسیون داخلی فضا انتخاب شده و متراکم چیدن لوازم سبب ایجاد فضای شلوغ میشود.

عرفی سبک های دکوراسیون داخلی

آگاهی داشتن از انواع سبک های طراحی داخلی نکته ی مهم و حائز اهمیت است، که باید مورد توجه قرار گیرد. طراحی داخلی به طور کلی سبک های متنوع و فراوانی را شامل میشود. سبک های متفاوت طراحی داخلی با توجه به سلیقه و نوع فضا گزینش میشود. بنابراین با توجه به نکات فوق به این نتیجه گیری میرسیم که ممکن است میان سبک های طراحی داخلی شباهت و تفاوت هایی وجود داشته باشد.

سبک طراحی داخلی اسکاندیناوی

سادگی و بی آلایشی این سبک از دکوراسیون به خوبی نمایان کننده سبک زندگی مردم شمال اروپا است. مبلمان مورد استفاده در این سبک از طرح های ساده استفاده میکند. در این نوع سبک استفاده از نور پردازی طبیعی، کف پوش های قطعه ای، پالت های سفید رنگ، پلاستیک های استیل و روشن و بهره گیری از لوازم جانبی کمتر به چشم میخورد. میتوان گفت سبک اسکاندیناوی مدرن یک الگو کامل برای سبک مینیمال است و سبک مینیمال از سبک اسکاندیناوی وام میگیرد.

سبک دکوراسیون ترنزیشنال یا انتقالی

به جرئت میتوان گفت، محبوب ترین سبک از میان تمام سبک های دکوراسیون، سبک ترنزیشنال یا همان سبک انتقالی است. این سبک پله و اتصالی میان سبک مدرن و سنتی است به همین دلیل بسیار محبوب و مورد توجه است. در این سبک ممکن است از مواد  شیشه ای  یا استیلی در کنار مبل های  مخملی و مجلل استفاده شود. برای ایجاد ارامش در این سبک از رنگ های خنثی استفاده میشود و سبب ایجاد فضای صمیمی میشود.

سبک دکوراسیون فرانسوی

در این سبک از رنگ های ملایم و گرم مانند رنگ های طلایی، قرمز و زرد  استفاده میشود. همچینین در این سبک از نمای گچ و آجر با ویژگی خاص و برجسته بهره برده میشود. استفاده از ظروف زینتی چینی، رو تخت های سنگین و ضخیم کاملا و به خوبی  قابل ملاحظه است. از دیگر ویژگی سبک فرانسوی، میتوان به پرده های بلند و روکش مبل چین دار اشاره کرد. استفاده از فرش در این سبک بسیار مهم و قابل توجه است. در این سبک گچ بری های مجلل به خوبی به چشم میخورد.

بیشتر بخوانیم  استفاده بهینه از یک فضای کوچک

سبک دکوراسیون ایران باستان

این سبک نمایانگر سبک زندگی دوران هخامنشی و پس از آن است. دیواره های این سبک به واسطه ی سنگ مرمر و حکاکی های هخامنشی پوشیده شده است. بهره گیری از تندیس های هخامنشی و باستانی در این سبک به خوبی به چشم میخورد. استفاده از رنگ های خنثی مانند کرم و سفید در کنار آبی ارغوانی و زرشکی در این سبک به خوبی دیده میشود. سر ستون هایی به شکل اسب بالدار و شیر و هر چیزی که یاد آور سبک زندگی ایران باستان است در این سبک به خوبی دیده میشود. در سبک طراحی ایران باستان از در های سنگین و ستون های بلند استفاده میشود. در این سبک از اشیا و وسایلی استفاده میشود که به  خوبی هیبت و عظمت امپراطوری های ایران باستان را به چالش میکشد.

سبک طراحی داخلی صنعتی

این سبک دکوراسیون از سبک زندگی انقلاب صنعتی اروپا و خانه های قرن ۱۷ و ۱۸ شهری اروپا، وام گرفته است. در این سبک استفاده از چوب و آجر به خوبی قابل مشاهده است. در این سبک همچنین از طرح های ناتمام بسیار استفاده میشود‌. با توجه به اینکه در سبک زندگی انقلاب صنعتی اروپا از مبلمان چرم استفاده شده در این سبک نیز از مبلمان چرم استفاده میشود.

سبک دکوراسیون مدرن

در این سبک از طراحی داخلی بهره گیری از پالت های رنگی و ساده به خوبی به چشم می خورد. در این سبک همچنین از شیشه و استیل استفاده می شود. در این سبک از المان های ساده، براق، صاف و صیقلی بهره برده می شود. استفاده از اشکال هندسی و اشکال منحنی  مانند چهار گوش و دایره در این سبک به خوبی دیده میشود. مجسمه هایی با مفاهیم انتزاعی در این سبک به طور شفاف و واضح قابل رویت است.

سبک دکوراسیون مینیمال

پر طرفدار ترین و مورد توجه ترین سبک، سبک مینمیال است. که شباهت زیادی با سبک مدرن دارد. البته این سبک از سبک مدرن ساده تر است. در این سبک استفاده از پالت های رنگی بسیار به چشم میخورد و استفاده از اجسام براق و زر دار معنا ندارد. این سبک به حذف عناصر اضافی و بهره گیری از اجسام ساده اشاره دارد.

ما دراین مقاله به آنچه در مورد طراحی داخلی باید بدانیم به طراحی دکور و انواع سبک دکوراسیون اشاره کردیم. همانطور که ذکر شد برای این حرفه آموزش و گذاشتن وقت به شدت الزامی است، که بعد از آموزش، اشخاص علاقه مند میتوانند در این سبک کار، به خوبی اشتغال زایی و کسب کار کنند. امروزه این سبک کار بسیار در مرکز توجه افراد قرار دارد و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش توقعات روز به روز این کار مدرن تر میشود. بنابراین افراد علاقه مند به این حرفه میتوانند در مراکز آموزشی ثبت نام کنند و به خوبی آموزش ببینند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *